Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Opłata za odpady od nieruchomości niezamieszkałych: wyrok sądu

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w nieruchomościach niezamieszkałych, takich jak biura rachunkowe czy firmy komputerowe, ma obowiązek uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nawet jeśli firma samodzielnie zarządza swoimi odpadami, obowiązek składania deklaracji śmieciowej oraz ponoszenia opłat pozostaje obowiązkowy. Wyrok sądu w sprawie przedsiębiorcy, który kwestionował ten obowiązek, pokazuje, że regulacje te są jednoznaczne.

Gospodarka odpadami
01.08.2024

Klasyfikacja komponentów elektrycznych a przepisy ustawy: wnioski z wyroku sądowego

Odpowiednia klasyfikacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest kluczowa dla obliczenia i wniesienia opłaty produktowej. Błędna interpretacja przepisów może prowadzić do problemów prawnych. Przykład takich trudności można znaleźć w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który rzuca światło na zawiłości związane z klasyfikacją sprzętu. Zobacz poradę eksperta, który wyjaśnia na realnym przykładzie w jaki sposób prawidłowo identyfikować sprzęty elektryczne i elektroniczne.

Sprzęt elektryczny i elektroniczny

Obliczanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji

Naturalna retencja to zdolność do gromadzenia i przechowywania wody w określonym czasie. W tym aspekcie oprócz zbiorników naturalnych oraz sztucznych szczególnie istotną rolę pełni gleba na terenach zielonych, np. las, łąka, park, wszelkie tereny niezagospodarowane określane mianem powierzchni biologicznie czynnej. W tym przypadku naturalna retencja nie służy do magazynowania wody w celu jej bezpośredniego wykorzystania, a pełni kluczową rolę polegającą na ochronie i odnowie zasobów wodnych poprzez regulację i kontrolę obiegu wody w środowisku naturalnym. Ze względu na jej znaczenie, zmniejszanie naturalnej retencji zostało uregulowane w przepisach ustawy Prawo wodne.

Opłaty
29.07.2024

Jak skutecznie obniżyć poziom ChZT w ściekach

Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZT) to wskaźnik ilości zanieczyszczeń wód i ścieków, który odgrywa kluczową rolę w ocenie jakości ścieków przemysłowych. Wysokie wartości ChZT mogą prowadzić do poważnych problemów środowiskowych. W artykule omawiamy, kiedy poziom ChZT jest najwyższy, jakie są jego źródła oraz jakie metody można zastosować, aby skutecznie obniżyć jego poziom.

Emisja ścieków

Rola straży miejskiej w zapobieganiu podrzutowi odpadów

Problem podrzutu odpadów na ogrodzony, choć niewykorzystywany teren, wiąże się z koniecznością uprzątnięcia i związanymi z tym kosztami. Czy na terenach miejskich można liczyć na działania straży miejskiej, aby zapobiec takim procederom? Czy zgłoszenie problemu do straży miejskiej może uchronić właściciela przed podrzutem odpadów?

Gospodarka odpadami

Zasady odprowadzania wód opadowych do studni chłonnej

W sytuacji, gdy dany teren nie posiada kanalizacji deszczowej ani naturalnych odbiorników wód opadowych lub roztopowych, konieczne jest znalezienie indywidualnych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań, w przypadku sprzyjających warunków, może być wprowadzenie wód opadowych lub roztopowych do gruntu poprzez studnie chłonne.

Emisja ścieków
15.07.2024

Nowe normy emisji CO2 dla pojazdów ciężkich od 1 lipca 2024 r.

Od 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie 2024/1610, zmieniające wcześniejsze przepisy dotyczące norm emisji CO₂ dla nowych pojazdów ciężkich. Nowe regulacje mają na celu dalsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, wspierając tym samym dążenia Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Co się zmieniło? Kogo dotyczą nowe przepisy? Czy obejmują również samochody ciężarowe?

Emisja gazów i pyłów do powietrza
11.07.2024

Dyrektywa SUP- cykl artykułów dotyczących zmian

Przedsiębiorcy, którzy w swej działalności mają do czynienia z produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych muszą się przygotować na to, że obrót nimi będzie ograniczony. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, oraz niektórych innych ustaw. Implementuje ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko  – zwaną dyrektywą SUP.

Gospodarka odpadami
10.07.2024

Karta charakterystyki jako źródło informacji o substancjach niebezpiecznych

Karty charakterystyk substancji chemicznych są niezbędnym elementem zarządzania ryzykiem związanym z używaniem, przechowywaniem i transportem substancji chemicznych w miejscach pracy. W artykule omówimy, kiedy substancja musi mieć kartę charakterystyki, jakie informacje zawiera oraz jakie zmiany wprowadzono w 2023 roku.

Substancje i mieszaniny

Definicja systemu kanalizacji otwartej i zamkniętej

W ustawie Prawo wodne, w której używane jest określenie otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji, brak jest legalnej definicji tego pojęcia. Dlatego jego znaczenie należy wywodzić ze znaczenia poszczególnych pojęć zawartych w definicjach słownikowych oraz, jeżeli jest to możliwe, w innych aktach prawnych. Jak zatem zdefiniować to pojęcie?

Emisja ścieków