TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Co zrobić w sytuacji wycieku substancji ropopochodnych

Jak zapobiegać awariom związanym z wyciekiem oleju do wód powierzchniowych lub do ziemi? Z tego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie w przypadku wystąpienia takiego problemu. Omówimy możliwości wychwytywania rozlewisk oraz przepisy, które mają zastosowanie w takich sytuacjach. Dzięki tym wskazówkom przedsiębiorstwa dowiedzą się, jak minimalizować ryzyko i skutecznie reagować na nieprzewidziane zdarzenia.

Ochrona wody
03.06.2024

Raportowanie i certyfikacja KZR INiG dla biopaliw z odpadów

Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy tych surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Jak przebiega ten proces?

Gospodarka odpadami
29.05.2024

Obowiązek zgłoszenia pieca gazowego w firmie

Pytanie: Czy firma ogrzewająca wodę i pomieszczenia piecem gazowym powinna ten piec gdzieś zgłosić?
Emisja gazów i pyłów do powietrza

Energia ze ścieków w miejskich systemach ciepłowniczych 

W poszukiwaniu nowych niekonwencjonalnych źródeł energii w ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania związane z wytwarzaniem energii odnawialnej i gospodarką obiegu zamkniętego. W tym zakresie olbrzymie możliwości tkwią w wykorzystaniu potencjału ciepła odpadowego, które powstaje między innymi w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków. Idąc krok dalej, zwrócono uwagę na samo medium – ścieki komunalne, a w szczególności zawartą w nich energię cieplną i olbrzymi potencjał pod kątem jej odzysku.

Emisja ścieków
20.05.2024

Specjalista ds. wdrażania ESG w firmie – czy jest potrzebny?

ESG (Environmental, Social, Governance) to pojęcie, które dziś dominuje w dyskusjach biznesowych. Chociaż wielu przedsiębiorców wciąż nie przykłada dużej wagi do szczegółowego zapoznawania się z wytycznymi dotyczącymi odpowiedzialności społecznej i środowiskowej, uznając je za nieobowiązkowe, raportowanie pozafinansowe staje się coraz bardziej niezbędne. Dotyczy to firm z różnych sektorów, nie tylko spółek giełdowych czy tych zatrudniających ponad 500 osób. Podkreśla to znaczenie transformacji w kontekście odpowiedzialności ESG, która nabiera coraz większego znaczenia na rynku globalnym.

Systemy zarządzania

Co zrobić z odciekami z nielegalnego składowiska, które zagrażają wodom?

W sytuacji, gdy na terenie gminy zalegają odpady na nielegalnym wysypisku, rośnie zagrożenie dla środowiska, szczególnie dla wód. Odcieki mogą skazić grunt i wody podziemne lub nawet powierzchniowe, jeżeli śmieci zalegają w pobliżu cieku lub zbiornika. Po wykryciu takiego miejsca, trzeba szybko przystąpić do działania.

Gospodarka odpadami
13.05.2024

Jak zoptymalizować zużycie wody w projektach budowlanych?

Planując inwestycję budowlaną, istotne jest uwzględnienie środowiskowych aspektów, zwłaszcza związanych z zużyciem wody. Zarówno podczas eksploatacji budynku, jak i w procesie wytwarzania ścieków, istnieje potencjalne ryzyko negatywnego wpływu na środowisko. Oto kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia wody w trakcie cyklu życia obiektu budowlanego.

Emisja ścieków
06.05.2024

Samochody firmowe a obowiązek raportowania emisji

Zrozumienie obowiązków raportowych związanych z posiadaniem pojazdów firmowych jest kluczowe dla przedsiębiorców dążących do zgodności z przepisami o ochronie środowiska. Kiedy i jakie emisje muszą być zgłaszane do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami?

Zbiorcze podsumowanie sprawozdawczości w BDO

Sprawozdawczość w bazie została podzielona na raportowanie wprowadzeniowe i odpadowe. W ramach raportowania odpadowego wydzielono sprawozdawczość komunalną i sprawozdawczość związaną z gospodarowaniem odpadami innymi niż komunalne.

BDO
26.04.2024

Nowe normy w zakresie ochrony powietrza

Zanieczyszczenie powietrza stanowi największe zagrożenie środowiskowe w Europie. W jaki sposób Unia Europejska chce mu przeciwdziałać?  Polska przoduje w europejskich statystykach z liczbą około 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza.

Emisja gazów i pyłów do powietrza