SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Nowości w przepisach o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

Trwają obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień. Co zakłada?

Zarządzanie ochroną środowiska

Stosowanie nawozów zgodnie z Prawem wodnym

Jakie są zasady stosowania gnojowicy na terenach zdrenowanych? Jakie wymogi w tym względzie zawiera ustawa Prawo wodne i przepisy wykonawcze? Jakie istnieją metody ochrony wód przy stosowaniu gnojowicy na terenach z istniejącym drenażem?

Ochrona wody i gleby
25.08.2022

Obowiązki środowiskowe przedsiębiorstwa energetyki cieplnej

Jak określić, na potrzeby sporządzenia raportu do KOBiZE, rodzaje i ilości zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza ze spalania etyliny 95 w agregacie prądotwórczym, który jest zainstalowany na terenie ciepłowni. Skąd uzyskać dane na temat wskaźników? A jak wykazać procesy spawania acetylenowo-tlenowego i elektrodą otuloną? W jakich jednostkach podawać ilości acetylenu i elektrod oraz jak je przeliczać? Czy jest to emisja niezorganizowana? Ponadto ścieki sanitarne i technologiczne z biurowca i kotłowni odprowadzamy do kanalizacji miejskiej. Wody opadowe i roztopowe z ww. budynków zlokalizowanych na terenie miasta są odprowadzane do kanalizacji deszczowej miejskiej. Ścieki technologiczne (tzn. z chłodzenia łożysk wentylatorów, awaryjnego spustu kotłów i stacji uzdatniania wody) z ciepłowni, którą zarządzamy, są odprowadzane do zakładowej kanalizacji deszczowej, a dalej do kanalizacji gminy. Przed odprowadzeniem ścieki są oczyszczane z piasku i zawiesin w dwukomorowym piaskowniku. Czy jesteśmy zobowiązani do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego? Czy musimy ponosić opłaty za korzystanie ze środowiska lub za usługi wodne?

Energetyka

Jak odprowadzać wody opadowe, a jak ścieki przemysłowe

Obecnie wody opadowe i roztopowe nie są kwalifikowane jako ścieki. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wody opadowe i roztopowe to wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. Jak odprowadzać deszczówkę, a jak ścieki przemysłowe? Czy dozwolone jest odprowadzanie wód opadowych razem ze ściekami przemysłowymi do kanalizacji deszczowej?

Ochrona wody i gleby

Kontrola WIOŚ od A do Z

Inspekcja Ochrony Środowiska wykonuje kontrole przestrzegania warunków ustalonych w decyzjach wydanych na podstawie ustawy Prawo wodne i przestrzegania warunków ustalonych w pozwoleniach zintegrowanych. Kontrola WIOŚ dotyczy pobranych wód oraz ochrony wód przed zanieczyszczeniami, a także stosowania „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska pełnią istotną rolę przy wykrywaniu chemicznego i biologicznego skażenia wód.

Kontrole i kary

Zasady odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi

Wprowadzający ścieki do wód lub do ziemi są obowiązani zapewnić ochronę wód przed zanieczyszczeniem, w szczególności przez budowę i eksploatację urządzeń służących tej ochronie, a tam, gdzie jest to celowe, powtórne wykorzystanie oczyszczonych ścieków (art. 83 ust. 1 ustawy Prawo wodne). Jakie warunki należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi?

Ochrona wody i gleby

W jaki sposób PSZOK powinien prowadzić ewidencję odpadów

Jak prowadzić ewidencję odpadów w PSZOK obsługiwanym przez gminę? Co się stanie, jeśli masy odpadów odebranych i przekazanych nie będą się zgadzać?

Odpady i BDO

Czy akumulatory samochodowe to odpady palne

Jak powinny być klasyfikowane zbierane zużyte akumulatory samochodowe − jako odpady palne czy niepalne? WIOŚ twierdzi, że są palne, gdyż zawierają tworzywa. Rzeczoznawca ppoż. uznał, że tworzywem jest ebonit, który jest niepalny. W karcie charakterystyki produktu zapisano zaś, że zawierają tworzywa słabo-palne. Jak rozwiązać tę sprzeczność?

Odpady i BDO

Zasady ewidencji przetwarzanych odpadów w BDO

Przyjmujemy odpady do przetwarzania. Zakład, który nam je dostarcza, nie ma wagi, więc karta przekazania (KPO) jest wystawiana na ich umowną ilość. Po zważeniu u nas odrzucamy KPO, a dostarczający wystawia korektę, często dopiero kolejnego dnia. Jak zewidencjonować taki odpad? Jest przyjęty na podstawie KPO (gdzie datę przyjęcia stanowi data korekty), będzie przetworzony tego samego dnia, którego został przywieziony.

Sprawozdania i opłaty

Tego nie wiesz o magazynowaniu makulatury

W jaki sposób powinna być magazynowana makulatura przez zbierającego odpady − pod dachem czy w pomieszczeniu? Jakie inne obowiązki musi spełniać taki plac magazynowy?

Odpady i BDO