SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Przesłanki do określenia taryfy tymczasowej

W określonych przypadkach organ regulacyjny może ustalić taryfę tymczasową. Czym jest taryfa tymczasowa i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc ją określić?

Emisja ścieków

Obliczanie śladu węglowego – nieobowiązkowe, ale może się opłacać

Zmiany klimatyczne są obecnie ogromnym problemem środowiskowym. Żeby je ograniczyć monitoruje się je i raportuje. Jednym z elementów, który ma pokazać skalę problemu i pomóc w jego rozwiązaniu jest obliczanie śladu węglowego. W Polsce jeszcze nieobowiązkowe, ale okazuje się, że warto je wykonywać. Dlaczego?

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Kto może skontrolować czy prawidłowo gospodarujesz ściekami

Skażenie Odry wywołało ogromne poruszenie a także zwiększyło czujność organów kontrolnych. Planowane są wzmożone kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Kto może przeprowadzić taką kontrolę i jaki jest zakres jego kompetencji?

Emisja ścieków

Boisz się wysokich cen za ogrzewanie? Może warto przeprowadzić termomodernizację budynku?

Wysokie ceny energii, paliwa i stale rosnąca inflacja zmuszają Polaków to drastycznych oszczędności. Nadchodzący sezon grzewczy wielu osobom spędza sen z powiek. Ponieważ nie wiemy, kiedy ceny opału wyhamują, warto już teraz pomyśleć o termomodernizacji budynku, aby w kolejnych sezonach zaoszczędzić na ogrzewaniu. Tym bardziej, że na prace związane z termomodernizacją można dostać wsparcie finansowe.

Dotacje i pożyczki

Właściciele nieruchomości mogą spodziewać się kontroli w zakresie gospodarowania ściekami

Wziąwszy pod uwagę sytuację, która wystąpiła na Odrze, przedsiębiorcy, jak też osoby prywatne powinny się spodziewać wzmożonych kontroli w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Jakie kary grożą właścicielom nieruchomości za naruszenia w tej kwestii?

Emisja ścieków

Wątpliwości dotyczące obliczania masy odpadów magazynowanych w tym samym czasie

Jednym z elementów wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów jest podanie masy odpadów magazynowanych w tym samym czasie. Jednak jej określenie może stwarzać problemy, tym bardziej że ilość odpadów każdego dnia się zmienia a ustawodawca nie sformułował w tym względzie dodatkowych wytycznych. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Gospodarka odpadami
13.09.2022

Wanny wychwytowe jednym ze sposobów zabezpieczeń przed wyciekami

Jeżeli w magazynie są przechowywane substancje w opakowaniach (beczkach, pojemnikach), które mogą ulec rozszczelnieniu, trzeba zastosować system zabezpieczeń chroniący środowisko przed zanieczyszczeniem, np. w przypadku możliwości przedostania się do gruntu substancji niebezpiecznych.

Gospodarka odpadami
07.09.2022

Czy musisz mieć ADR do załadunku odpadów niebezpiecznych wózkiem widłowym

Jesteśmy wytwórcą odpadów, w tym odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne. Nie transportujemy jednak tych odpadów niebezpiecznych, a jedynie ładujemy wózkiem widłowym na samochód ciężarowy odbiorcy, który ma ADR. Czy do samego załadunku odpadów na wózki powinniśmy mieć ADR? Jeżeli tak, to dla których rodzajów odpadów?

Odpady i BDO

Skażenie rzek w kontekście prawa wodnego i gospodarki wodno-ściekowej

Katastrofa ekologiczna Odry zwróciła uwagę na stan polskich rzek, które są bardzo zanieczyszczone. Wśród powodów ich zanieczyszczenia wymienia się m.in. skażenia biogenami rolniczymi, ściekami przemysłowymi i bytowymi oraz odpady, w tym substancje ropopochodne i plastik. Jak wygląda kontrola czystości polskich rzek i jakie zagrożenia dla nich niesie gospodarka wodno-ściekowa?

Ochrona wody i gleby
29.08.2022

Przygotowanie do kontroli przez Wody Polskie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wykonuje kontrolę gospodarowania wodami w pełnym zakresie określonym w art. 334 ustawy Prawo wodne. Kontrola ta nie obejmuje natomiast stanu jakości wody ujmowanej do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz wody w kąpieliskach i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (pkt 8 art. 334 Prawa wodnego). W tym zakresie kompetencje kontrolne ma Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Kontrole i kary