SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Sprawozdanie o odpadach za 2022 rok − odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Do 15 marca 2023 roku trzeba złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi. Czasu zostało co prawda jeszcze sporo, ale warto już o tym pomyśleć, by dokładnie uzupełnić dane. Tym bardziej, że w trakcie mogą się pojawiać pytania i problemy. My rozwiewamy część wątpliwości.

Nowe zasady gospodarowania odpadami budowlanymi dopiero od 2025 roku

Od 1 stycznia 2023 r. miały obowiązywać nowe przepisy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów budowlanych. Jednak wszystko zmieniła przyjęta przez Sejm 1 grudnia 2022 r. ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Gospodarka odpadami

 Jak założyć firmę recyklingową - 10 kroków 

Jeśli chciałbyś zaistnieć w branży recyklingu, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się m.in., od czego zacząć tę przygodę, aby zyski były wysokie i jakie wymagania musisz spełnić, by prowadzić działalność w zakresie recyklingu odpadów.

Gospodarka odpadami

Jak powinna przebiegać procedura odpłatnego przejęcia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę

Pytanie: Jak wygląda przejęcie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę? Czy gmina może odmówić przejęcia takich urządzeń?
Emisja ścieków
28.11.2022

Kiedy korzystający z wody może się domagać zwrotu opłaty za pobór zwrotny

Zgodnie z art. 16 pkt 40 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne pobór zwrotny to pobór wód, po którym następuje odprowadzenie nieprzekształconych w ścieki wód w tej samej ilości. Jeżeli korzystający z wody dokona poboru zwrotnego, może się domagać zwrotu opłaty. Kiedy występuje taka możliwość?

Ochrona wody
28.11.2022

W 2025 roku stacje ładowania pojazdów elektrycznych będą we wszystkich budynkach użytkowych

Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie istniejące budynki, tj. biurowe, handlowo-usługowe, przemysłowe, magazynowe oraz hotele w Polsce, będą musiały wyposażyć się w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Wymaga tego m.in. nowelizacja ustawy o elektromobilności.

Emisja gazów i pyłów do powietrza
28.11.2022

 Czy w Polsce uda się przeprowadzić transformację energetyczną 

W związku z niedoborami na rynku energii obserwowany jest niekorzystny trend spalania surowców, które nie powinny być traktowane jako źródła energii. To z kolei opóźnia przeprowadzenie transformacji energetycznej. Z czym Polska musi się zmierzyć, by wywiązać się z celów środowiskowych, jakie stawiają przed nią przepisy unijne?

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Produkcja pianki poliuretanowej - czy potrzebne jest pozwolenie zintegrowane

O tym, które instalacje wymagają pozwolenia zintegrowanego rozstrzyga rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Czy eksploatacja instalacji przemysłowych służących do produkcji pianki poliuretanowej również będą wymagać pozwolenia zintegrowanego?

Emisja gazów i pyłów do powietrza
18.11.2022

Gospodarka wodno-ściekowa - nowe stawki opłat od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe stawki opłat w gospodarce wodno-ściekowej, czyli m.in.: opłaty legalizacyjnej, opłaty podwyższonej za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz stawki opłat za udzielanie zgód wodnoprawnych. Ile dokładnie wyniosą?

Emisja ścieków

Postępowanie kompensacyjne jako pierwszy krok do uzyskania pozwolenia na emisję

Podmiot, który ubiega się o wydanie pozwolenia na emisję, w niektórych przypadkach musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kompensacyjnego. Jaki jest cel tego działania i czym na czym dokładnie polega postępowanie kompensacyjne?

Emisja gazów i pyłów do powietrza