Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazCelem systemu kaucyjnego ma być zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomów recyklingu. Nakładana kaucja ma stanowić zachętę do zwrotu opakowań i przyczynić się do zwiększenia ilości ponownie wykorzystywanych i przetwarzanych surowców stosowanych do wytwarzania opakowań.
Przypominamy przedsiębiorcom o obowiązkach czekających na nich w kwietniu, dotyczących korzystania z usług wodnych. Warto przygotować się do ich wypełnienia z wyprzedzeniem. Podpowiadamy kogo dotyczą poszczególne działania sprawozdawcze i do których organów złożyć odpowiednie dokumenty.
Kod odpadu składa się z ciągu 6 cyfr, gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają grupę, kolejne dwie cyfry to podgrupa, a ostatnie cyfry, z wyjątkiem kodów odpadów kończących się na 99, określają rodzaj odpadu. Klasyfikacja odpadów polega na przyporządkowaniu ich odpowiednio do właściwej grupy, podgrupy i rodzaju, zachowując określoną kolejność. Aby poprawnie przyporządkować odpad do kodu, ważne jest zrozumienie jego źródła powstania i wybranie odpowiedniej grupy odpadów. Katalog odpadów zawiera 20 grup odpadów, które są podzielone na różne sektory działalności i procesy, z których mogą powstawać, np. grupa 04 - odpady z przemysłu skórzanego, futrzarskiego i tekstylnego; grupa 12 - odpady z kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych.
Targi Ekotech już od lat są areną prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju. To tutaj kształtują się przyszłe kierunki gospodarowania odpadami, a prezentowane nowinki technologiczne i zaawansowane metody recyklingu odpowiadają na rosnące potrzeby całego środowiska naturalnego. Najbliższe spotkanie, od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce będzie pełne nowości i niespodzianek. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
Aktualizacja systemu produkcyjnego Bazy danych o Odpadach (BDO) odbyła się 2 lutego 2024 r. i wprowadziła zmiany w publicznym API modułu sprawozdawczości.
Marzec jest ważnym okresem w ochronie środowiska. Przedstawiamy podsumowanie obowiązków dla przedsiębiorstw.
Rosnąca świadomość ekologiczna oraz nieustannie wprowadzane przepisy służące ochronie środowiska powodują, że coraz więcej firm poszukuje sposobów na zredukowanie odpadów przemysłowych. Jednym z innowacyjnych podejść jest ponowne wykorzystanie oleju przemysłowego, co nie tylko przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych, ale także oferuje korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstw.
Już od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce odbędzie się kolejna 24. edycja Targów Ekotech - miejsce spotkań przedstawicieli samorządów, pracowników administracji publicznej z wydziałów zajmujących się gospodarką komunalną oraz wiodących firm z tego sektora. Głównymi obszarami poruszanymi podczas wydarzenia są zagadnienia związane z gospodarowaniem odpadami, recyklingiem i ekologią. W tym samym czasie zaplanowano święto budownictwa infrastrukturalnego Autostrada Nowa Infrastruktura, a także biogospodarcze zawody Hackathon.
Od początku 2024 roku, osoby kupujące jedzenie na wynos i napoje w jednorazowych opakowaniach, są zobowiązane do uiszczenia dodatkowych opłat. Te dodatkowe koszty mają na celu zachęcenie do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań. Jakie są te opłaty i jak należy je płacić? Przypominamy o nowym obowiązku.
Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.