Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Opakowania

Tematyka

Wprowadzasz produkty w opakowaniach? Musisz spełnić jeden ważny obowiązek

Wprowadzający produkty w opakowaniach musi osiągnąć odpowiednie poziomy odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych. Ile wynoszą takie poziomy, jak to obliczyć i czy wszystko trzeba wykonać samodzielnie?

ArtykułOpakowania

Czy trzeba prowadzić ewidencję papierowych toreb powlekanych tworzywem sztucznym

Zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi obowiązek prowadzenia ewidencji i wysyłania sprawozdań dotyczy wyłącznie toreb na zakupy z tworzyw sztucznych definiowanych jako torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonanych z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego.

ArtykułOpakowania

Jak pokazać opłatę SUP na paragonie?

Pytanie: W związku z wprowadzeniem ustawy dotyczącej ograniczenia stosowania jednorazowych plastikowych opakowań, znanej jako ustawa SUP, mamy pytanie o praktyczne rozliczanie tej opłaty w sprzedaży produktów. Na przykładzie kubka na napój - czy opłata konsumencka za kubek może zostać wyodrębniona na paragonie , a do niej doliczona cena kubka? Czy takie rozliczenie jest prawidłowe?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Dystrybutory wody do picia – sposób na ograniczenie plastiku

Jeśli zależy nam na dobru planety, ograniczenie plastiku w naszym otoczeniu to konieczność. Przejście z plastikowych butelek na dystrybutory wody może być jednym z kroków w kierunku ograniczenia produkcji plastiku. Sprawdź, jak działają dystrybutory wody, a także czym kierować się przy ich wyborze.

ArtykułOpakowania
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13 czerwca 2013 r. zobowiązuje wprowadzających produkty w opakowaniach do zapewniania odzysku, w tym recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z tego samego rodzaju opakowań jak te, w których wprowadzili produkt. Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku kalendarzowego nie zapewnią odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu opakowań, uiszczają opłatę produktową. Sposób, w jaki wylicza się opłatę produktową, jest przedstawiony w załączniku nr 2 do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jeśli jednak przedsiębiorca wprowadza niewielką ilość opakowań, do 1 Mg rocznie, to może zostać zwolniony z opłaty produktowej. W tym celu należy złożyć zestaw dokumentów określony w wyżej wymienionej ustawie do właściwego marszałka województwa. Warto mieć na uwadze, że zwolnienie z opłaty produktowej nie zwalnia przedsiębiorców z konieczności składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i zarządzaniu odpadami. Sprawozdanie to należy złożyć za pośrednictwem systemu BDO do marszałka województwa.