TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Zmiana sposobu obliczania masy odpadów - jak wypełniać dokumenty DPR

Na początku 2022 roku zmienił się sposób obliczania masy odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi, które trzeba uwzględnić na dokumentach DPR. Zgodnie z nowymi przepisami powinno się podawać masę po odjęciu masy zanieczyszczeń. Natomiast wzory dokumentów pozostały bez zmian. Jak w tego wybrnąć?

Rozporządzenie wskazuje, że masy odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi ustala się na podstawie art. 6c ust. 1 i art. 6d decyzji Komisji 2005/270/WE z 22.03.2005 r. ustanawiającej formaty w odniesieniu do systemu baz danych zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz. UE L 86 z 05.04.2005, str. 6).

Pomimo zmiany z dniem 1 stycznia 2022 r. ustawy o odpadach i wskazaniem, że DPR powinny być wystawiane za pośrednictwem indywidualnego konta w BDO, nie dostosowano BDO do nowych wymagań i wystawienie DPR w systemie jest niemożliwe.

DPR należy sporządzać według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra środowiska z 11 września 2018 r. w sprawie wzorów dokumentów DPO i DPR, ale z zastosowaniem nowych zasad ustalania masy, tj.:

  • W tabeli 1 w kolumnie 3 „Masa odpadów opakowaniowych przyjętych do recyklingu” należy podać masę z KPO.

  • W tabeli 2 w kolumnie 3 „Odpady opakowaniowe przyjęte do recyklingu” należy podać masę ustaloną według rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi.

  • Dopuszczalne jest, aby w tabeli 2 w kolumnie 2 masa odpadów była większa niż w kolumnie 3, ponieważ kolumna 2 może uwzględniać masy odpadów, które finalnie nie spełnią wymagań dot. zaliczenia masy do recyklingu.

Wprowadzający lub organizacja odzysku będący odbiorcami DPR powinni wliczać do osiągniętych poziomów recyklingu masy z DPR ujęte w tabeli 2 w kolumnie 3, a nie w kolumnie 2.

Podstawa prawna

Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 779).

Rozporządzenie ministra środowiska z 11 września 2018 r. w sprawie wzorów dokumentów DPO i DPR (Dz.U. z 2018 r. poz. 1809).

Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 17 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi (Dz.U. z 2021 r. poz. 2365).

AUTOR Aleksandra Gembora
Aleksandra Gembora
specjalista ds. ochrony środowiska, absolwentka międzywydziałowych studiów ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie w organach administracji państwowej. Obecnie na stanowisku Head of Environmental Compliance w RLG Systems Polska Sp. z o.o. zajmuje się monitorowaniem szybko zmieniających się przepisów prawnych, wspieraniem przedsiębiorców we właściwej realizacji obowiązków z zakresu ochrony środowiska, w tym także pomocą w przypadku kontroli.