SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

ustawa o odpadach

Jest projekt nowego rozporządzenia w sprawie systemu SENT

Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

Elektroodpady wrzucisz do paczkomatu

InPost uruchomił nową, ale darmową usługę Elektro Zwroty. Do paczkomatów można wkładać paczki z elektrośmieciami. Przygotowane paczki ze starą elektroniką i małym sprzętem AGD z paczkomatów będą odbierać kurierzy. Oznacza to, że nie trzeba szukać specjalnych punktów odbioru elektroodpadów.

Wątpliwości dotyczące magazynowania odpadów

Przepisy dotyczące magazynowania odpadów wynikające z ustawy o odpadach (uo) zostały częściowo zmienione na skutek wejścia w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Ustawa weszła w życie 23 września, a zapisy dotyczące magazynowania odpadów wciąż rodzą pytania. Rozwiejmy więc wątpliwości. 

Z artykułu dowiesz się:

  • czy punkty zbierania i przetwarzania odpadów budowlanych nie muszą mieć systemu monitoringu
  • czy przepisy o magazynowaniu odpadów ulegających biodegradacji dotyczą również magazynowania komunalnych osadów ściekowych?
  • co oznacza określenie „magazynowanie nie dłużej niż przez 1 rok”? 

Były pracownik popełnił błędy w ewidencji odpadów - kto poniesie konsekwencje 

Zdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji.  Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?

Z artykułu dowiesz się:

  • kto odpowiada za błędy popełnione przez byłego pracownika
  • czy kierownik firmy może uniknąć odpowiedzialności 

Zgodnie z art. 180 ust. 1 ustawy o odpadach podmiot, który wbrew obowiązkowi nie prowadzi ewidencji odpadów albo prowadzi tę ewidencję w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym, podlega karze grzywny. W myśl art. 193 ww. ustawy orzekanie o grzywnie następuje w oparciu i na zasadach określonych w ustawie Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Pytanie o odpowiedzialność jest bardzo istotne, ponieważ kara grzywny nakładana jest na konkretną osobę. Zgodnie z ustawą o Inspekcji Ochrony Środowiska (zw. dalej ustawą ioś) odpowiedzialność za naruszenia związane z ochroną środowiska ciąży na kierowniku jednostki kontrolowanej.

Problemy techniczne z BDO utrudniają pracę urzędnikom