SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Resort chce poprawić stan ekologicznego Odry

Ministerstwo Klimatu i Środowiska monitoruje sytuację na Odrze. Ponadto zainspirowało do prac nad stworzeniem systemu zarządzania ryzykiem toksycznych zakwitów „złotej algi”.

W dniu 19 czerwca 2024 r. w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) odbyło się posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. Odry. Zespół pracuje w formule cotygodniowych narad dotyczących zarządzania kryzysowego oraz analizy możliwych do wprowadzenia rozwiązań systemowych. Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze tworzą resorty: klimatu i środowiska, infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych, z udziałem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Monitoring sytuacji na Odrze

Obecnie zagrożenie powstania toksycznych zakwitów nie dotyczy samego nurtu rzeki Odry, ale przede wszystkim marin, kanałów, starorzeczy i zbiorników wodnych połączonych z rzeką.

We współpracy z resortami infrastruktury i przemysłu uruchomiony został aktywny model hydrologiczny, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece i zarządzanie zrzutami przemysłowymi. Rozszerzony jest monitoring automatyczny z 9 do 30 punktów na Odrze i Kanale Gliwickim. Ponadto trwają analizy w sprawie inwestycji związanych z odsalaniem wód kopalnianych i zwiększeniem retencji.

Kolejne zapisy w specustawie odrzańskiej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska stawia nie tylko na działania kryzysowe, ale też na działania systemowe. Zabiega m.in., aby w znowelizowanej specustawie odrzańskiej znalazły się zapisy dotyczące ułatwień dla inwestycji mających na celu budowę infrastruktury odsalającej wody pokopalniane oraz urealnienie i podnoszenie stawek opłat za zrzuty chlorków i siarczanów.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska