Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu rzeki Odry i wspólna strategia działań to był główny temat spotkań minister klimatu i środowiska przedstawicielami WFOŚiGW. Co zostało ustalone?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska monitoruje sytuację na Odrze. Ponadto zainspirowało do prac nad stworzeniem systemu zarządzania ryzykiem toksycznych zakwitów „złotej algi”.
W dniu 20 maja 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przedstawiła premierowi propozycje działań resortu. Ministerstwo między innymi planuje zaostrzenie kar za nielegalne składowanie odpadów.
W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, który zwiększa ryzyko zakwitów „złotej algi”, Ministerstwo Klimatu i Środowiska od 5 marca 2024 r. uruchomiło cotygodniowe obrady Zespołu Zarządzania MKiŚ.
W dniu 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy art. 16 ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry, zgodnie z którymi zakłady wprowadzające ścieki do wód lub ziemi, z uwzględnieniem wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej, są zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem o zmianę pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi przez uzupełnienie ich warunków w zakresie wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej.
W dniu 22 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o rewitalizacji Odry. Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu z wyjątkami. Poszczególne przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r., 1 lipca 2024 r., 1 stycznia 2027 r. i 1 stycznia 2030 r.
W dniu 17 sierpnia 2023 r. Sejm sprzeciwił się uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. W konsekwencji ustawa ta została przyjęta przez posłów, a trafi teraz do podpisu prezydenta.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Do 11 sierpnia 2023 r. włącznie można przesyłać uwag do niego.
W dniu 26 lipca 2023 r. w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu oraz starego mostu drogowego w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Czechami napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby.
W dniu 25 lipca 2023 r. odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu Senatu, która opowiedziała się za odrzuceniem rządowego projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Jakie były tego przyczyny?
Uchwalona przez Sejm 13 lipca 2023 r. ustawa o rewitalizacji Odry została przekazana do Senatu, który pochyli się nad nią w dniach 26-28 lipca. Natomiast 25 lipca planowane jest posiedzenie senackich Komisji Środowiska i Infrastruktury poświęcone tej ustawie.
W dniu 14 lipca 2023 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” opublikowało apel o zmniejszenie zrzutów ścieków do rzeki Odry.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas dwóch terenowych wizyt w Januszkowicach oraz Rudzińcu sprawdzała postęp planowanych działań związanych z ograniczeniem masowych zakwitów złotej algi.
Pod koniec marca 2023 roku ukazał się raport końcowy Zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze. Zawiera on analizę zjawiska na tle danych z lat ubiegłych oraz analizę porównawczą zasolenia wód rzeki na tle danych z ostatnich 30 lat.