Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu rzeki Odry i wspólna strategia działań to był główny temat spotkań minister klimatu i środowiska przedstawicielami WFOŚiGW. Co zostało ustalone?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska monitoruje sytuację na Odrze. Ponadto zainspirowało do prac nad stworzeniem systemu zarządzania ryzykiem toksycznych zakwitów „złotej algi”.
W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, który zwiększa ryzyko zakwitów „złotej algi”, Ministerstwo Klimatu i Środowiska od 5 marca 2024 r. uruchomiło cotygodniowe obrady Zespołu Zarządzania MKiŚ.
W dniu 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy art. 16 ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry, zgodnie z którymi zakłady wprowadzające ścieki do wód lub ziemi, z uwzględnieniem wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej, są zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem o zmianę pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi przez uzupełnienie ich warunków w zakresie wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej.
Przewidziane w ustawie zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia działań mających na celu rewitalizację rzeki Odry w związku z katastrofą ekologiczną, jaka miała miejsce w 2022 r. Celem ustawy jest zapewnienie odpowiednich zasobów wodnych i poprawę jakości wód, przez m.in. realizację inwestycji mających poprawić lub przywrócić właściwe funkcjonowanie środowiska naturalnego, zapewnienie wsparcia finansowego określonych inwestycji, przesądzenie o pierwszeństwie realizacji lub dofinansowania określonych inwestycji, które powinny być realizowane zarówno na Odrze jak i w jej zlewni.
W dniu 22 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o rewitalizacji Odry. Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu z wyjątkami. Poszczególne przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r., 1 lipca 2024 r., 1 stycznia 2027 r. i 1 stycznia 2030 r.
W dniu 17 sierpnia 2023 r. Sejm sprzeciwił się uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. W konsekwencji ustawa ta została przyjęta przez posłów, a trafi teraz do podpisu prezydenta.
W dniu 26 lipca 2023 r. w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu oraz starego mostu drogowego w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Czechami napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby.
W dniu 25 lipca 2023 r. odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu Senatu, która opowiedziała się za odrzuceniem rządowego projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Jakie były tego przyczyny?
Uchwalona przez Sejm 13 lipca 2023 r. ustawa o rewitalizacji Odry została przekazana do Senatu, który pochyli się nad nią w dniach 26-28 lipca. Natomiast 25 lipca planowane jest posiedzenie senackich Komisji Środowiska i Infrastruktury poświęcone tej ustawie.
W dniu 14 lipca 2023 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” opublikowało apel o zmniejszenie zrzutów ścieków do rzeki Odry.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas dwóch terenowych wizyt w Januszkowicach oraz Rudzińcu sprawdzała postęp planowanych działań związanych z ograniczeniem masowych zakwitów złotej algi.
Rada Ministrów przyjęła 17 maja 2023 r. projekt ustawy o rewitalizacji Odry. Ustawa ma na celu wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na odbudowę zasobów przyrodniczych na Odrze i w jej dorzeczu. Ponadto ma zapobiec takim zdarzeniom, jak ubiegłoroczne zanieczyszczenie rzeki.
Pod koniec marca 2023 roku ukazał się raport końcowy Zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze. Zawiera on analizę zjawiska na tle danych z lat ubiegłych oraz analizę porównawczą zasolenia wód rzeki na tle danych z ostatnich 30 lat.
Pod koniec listopada 2022 roku do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zgłoszony został projekt ustawy o rewitalizacji Odry. Jakie są jego założenia?