Podmioty wprowadzające do wód ścieki przemysłowe będą musiały prowadzić monitoring
Dnia 18 lipca 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. Jakie zmiany wprowadza?
Minister Infrastruktury w uzasadnieniu projektu przypomniał katastrofę ekologiczną na rzece Odrze, do której doszło latem ubiegłego roku. To wydarzenie pokazuje, że należy podjąć odpowiednie działania związane z dochowaniem odpowiednich norm jakości wód powierzchniowych.
Co się zmieni i kiedy?
Projekt wprowadza zmianę, która polega na określeniu parametrów podstawowych i częstotliwości dokonywania pomiarów jakości wód powierzchniowych powyżej i poniżej miejsca zrzutu ścieków, a także ścieków w miejscu ich zrzutu dla podmiotów wprowadzających do wód ścieki przemysłowe oraz wody pochodzące z odwodnienia zakładów górniczych, którym dopuszczono wzrost sumarycznego stężenia chlorków i siarczanów do wartości większej niż 1000 mg/l..
Ponadto zmieni się częstotliwość poboru do badań próbek ścieków, o których mowa w § 5 ust. 5, 7, 9 i 12 rozporządzenia w zakresie wskaźników w lp. 1 i 2 w tabeli II załącznika nr 4 do rozporządzenia, tj. temperatury i pH (dodawany § 5 ust. 13 rozporządzenia). Do tego wprowadzono zmianę w § 8 ust. 2 rozporządzenia, która uwzględnia wskazanie sposobu oceny wyników pomiarów w zakresie pH i temperatury. Pozwoli to na określenie sposobu „pobierania próbek do badań w zakresie wskaźników stanu ścieków, tj. temperatury i pH, a także sposób ich oceny w ściekach komunalnych stanowiących mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi”.
Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r., aby dać wskazanym podmiotom czas na instalację systemów monitoringu.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: legislacja.gov.pl