TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

ścieki przemysłowe

Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego

Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie mogą przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, w przeciwnym wypadku taka decyzja może zostać cofnięta. Czy w trakcie wszczętej procedury cofnięcia pozwolenia można ubiegać się o pozwolenie na wprowadzanie ścieków do cudzej kanalizacji, do innego zakładu?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie parametry muszą mieć ścieki przemysłowe
  • kiedy może zostać cofnięte pozwolenie wodnoprawne
  • czy w trakcie procedury cofnięcia można ubiegać się o nowe pozwolenie

Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie powinny przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnych oraz parametrów określonych w umowach z odbiorami w tym przypadku z administratorami oczyszczalni.

Ścieki z magazynowania destruktu asfaltowego – czy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym są wody odciekowe
  • jaka jest specyfika destruktu asfaltowego
  • co grozi za wprowadzanie ścieków bez pozwolenia

Zgodnie z ustawą z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233 ze zm.) przez ścieki przemysłowe rozumie się ścieki niebędące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi tego zakładu.

Czy ścieki z pralni to ścieki przemysłowe? Jakie warunki powinna spełnić pralnia, żeby móc wprowadzać ścieki do kanalizacji?

Z artykułu dowiesz się:

jak zaklasyfikować ścieki z pralni 

jak z nimi postępować 

kiedy będziesz potrzebowała pozwolenia wodnoprawnego

czy musisz przeprowadzić badania ścieków 

Jakość ścieków pralniczych surowych zależy od ilości zabrudzeń usuwanych podczas procesu prania wyrobów włókienniczych oraz ilości i jakości dodawanych środków piorących. Ścieki z pralni charakteryzują się podwyższoną zawartością środków powierzchniowo-czynnych. W badaniu tych ścieków oznaczane są: detergenty anionowe, detergenty niejonowe, ChZT, BZT5, chlorki, fosfor ogólny, azot ogólny oraz ogólny węgiel organiczny, odczyn surowych ścieków pralniczych.

Jeżeli w ściekach z pralni są obecna substancje szczególnie szkodliwe, a wytwórca tych ścieków chce podłączyć się kanalizacji innego podmiotu, to musi uzyskać pozwolenie wodnoprawne.