SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Ochrona przed zakwitami złotej algi

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas dwóch terenowych wizyt w Januszkowicach oraz Rudzińcu sprawdzała postęp planowanych działań związanych z ograniczeniem masowych zakwitów złotej algi.

W Januszkowicach szefowa resortu oceniła skuteczność rozwiązań wprowadzonych w ramach aktywnej ochrony w starorzeczach. Specjalne siatki ograniczające dostęp rybom do zbiornika, w którym stwierdzono rozwój złotej algi, spełniły swoje zadanie. Nad Kanałem Gliwickim natomiast trwają badania naukowe ukierunkowane na ograniczenie zakwitów oraz neutralizację złotej algi. Proces ograniczenia zakwitów ma przebiegać etapami i będzie dostosowany do warunków środowiskowych panujących w starorzeczach, kanałach oraz zbiornikach wodnych.

Stały monitoring

Sytuacja na Odrze jest na bieżąco analizowana przez specjalistów z Zespołu ds. sytuacji powstałej na rzece Odrze. Odra jest obecnie monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Próbki wody są pobierane dwa razy w tygodniu, raz w tygodniu wykonywane są badania pod kątem występowania złotych alg.

Ponadto prowadzony jest całodobowo pilotażowy monitoring automatyczny jakości wód. GIOŚ prowadzi również badania innych polskich rzek. Obecnie złota alga punktowo pojawia się w starorzeczach Odry oraz w Kanale Gliwickim. Nie stwierdzono jej obecności w Wiśle ani w pozostałych polskich rzekach.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: gov.pl.web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska