TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Trialog dotyczący nowej dyrektywy ściekowej zakończony

Jak donosi Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie”, Parlament Europejski i Rada UE zgodziły się na wprowadzenie do 2035 roku obowiązku wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych we wszystkich aglomeracjach obejmujących co najmniej 1000 RLM. Do roku 2039 konieczne będzie stosowanie trzeciego stopnia oczyszczania (usuwanie azotu i fosforu) we wszystkich oczyszczalniach o RLM 150 000 i więcej. Ustalono wartości parametryczne: 8 mgN/l (80%) i 0,5 mgP/l (90%).

Do 2045 roku konieczne będzie wdrożenie oczyszczania trzeciego stopnia w oczyszczalniach o RLM wynoszącej co najmniej 10 000, z wartościami parametrycznymi: 10 mgN/l (80%) i 0,7 mgP/l (87,5%). Ponadto do 2045 roku wszystkie oczyszczalnie o RLM co najmniej 10 000 będą musiały realizować usuwanie mikrozanieczyszczeń, czyli oczyszczanie czwartego stopnia.

Ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków

Uzgodniony tekst nakłada na państwa członkowskie obowiązek promowania, w stosownych przypadkach, ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków ze wszystkich oczyszczalni ścieków komunalnych, zwłaszcza na obszarach dotkniętych niedoborami wody. W krajowych strategiach dotyczących wykorzystania wody należy uwzględnić środki dotyczące ponownego użycia.

Negocjatorzy zgodzili się na wzmocnienie monitorowania różnych parametrów zdrowia publicznego, a także zanieczyszczeń chemicznych, np. PFAS oraz mikroplastiku. Monitorowana będzie także oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe w ściekach komunalnych dla aglomeracji o RLM co najmniej 100 000.

Większy udział wykorzystywanej energii odnawialnej 

W uzgodnionym tekście podkreślono także, że sektor oczyszczania ścieków komunalnych musi odgrywać znaczącą rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i pomaganiu UE w osiągnięciu celu neutralności klimatycznej. Dyrektywa wprowadzi więc cel neutralności energetycznej, co oznacza, że oczyszczalnie ścieków komunalnych będą musiały co roku stopniowo zwiększać udział wykorzystywanej energii odnawialnej (20% do 2030 roku; 40% do 2035 roku; 70% do 2040 roku i 100% do 2045 roku).

Parlament i Rada muszą zatwierdzić porozumienie, zanim będzie ono mogło wejść w życie. Zapewne dyrektywa pojawi się więc oficjalnie przed czerwcem tego roku.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: igwp.org.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska