SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Roczna aktualizacja informacji z inwentaryzacji zastosowanych wyrobów zawierających azbest

31 stycznia 2022 roku to ostatni dzień, kiedy można złożyć informację z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców jak i osób fizycznych.

Zgodnie z § 10 ust 1-4 rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest, wykorzystujący wyroby azbestowe, powinien zinwentaryzować wyroby zgodnie ze wzorem zawartym w załączniku nr 3 do tego rozporządzenia - „Informacja o wyrobach zawierających azbest”.

Zakres informacji

We wspomnianej informacji trzeba podać:

  • nazwę miejsca, urządzenia bądź instalacji,

  • adres i dane wykorzystującego wyroby zawierającego azbest,

  • rodzaj zabudowy,

  • nr działki ewidencyjnej oraz obręb geodezyjny oraz miejsce występowania wyrobów,

  • nazwę, rodzaj wyrobu, wraz ze wskazaniem ilości posiadanych wyrobów,

  • tzw. stopień pilności (ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest),

  • przewidywany termin usunięcia wyrobów,

  • ilość usuniętych wyrobów przekazanych do unieszkodliwiania.

Gdzie złożyć

Inwentaryzację wyrobów zawierających azbest trzeba przekazać do:

  • marszałka województwa (w przypadku przedsiębiorcy),

  • wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (w przypadku osoby fizycznej nie będącej przedsiębiorcą).

Uwaga

Dokument ten należy również przechować przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji w tym zakresie.

Jednostki samorządów terytorialnych (JST) powinny aktualizować dane o ilości użytkowanych wyrobów zawierających azbest i ilości unieszkodliwianych odpadów zawierających azbest przez cały okres realizacji swoich programów dotyczących usuwania wyrobów zawierających azbest, gdyż jest to warunek niezbędny do ubiegania się przez JST o fundusze na usuwanie wyrobów azbestowych. 

Inwentaryzację prowadzi się poprzez:

  • inwentaryzację materiałów zawierających azbest (spisu z natury) wraz z wskazaniem nr działek ewidencyjnych i obrębów geodezyjnych,

  • dokumentację fotograficzną,

  • weryfikację i aktualizację istniejącej już inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest.

Dotacje na usuwanie azbestu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dwukrotnie uruchamiał program priorytetowy mający na celu finansowanie zadań związanych z usuwaniem azbestu (program realizowany latach 2019 – 2023).

W ramach programu gminy mogły ubiegać się o finansowanie zadań dotyczących demontażu, zbierania, transportu oraz unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest, zgodne z gminnymi programami usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, dzięki którym mieszkańcy gmin uzyskiwali wsparcie finansowe.

Podstawa prawna

Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz.U. nr 8 z 2010 r. poz. 31).

AUTOR Renata Brzozowska
Renata  Brzozowska
specjalista ds. ochrony środowiska, były pracownik urzędu marszałkowskiego, doskonale zna procedury administracyjne dotyczące wydawania decyzji z zakresu ochrony środowiska oraz przygotowania dokumentacji do ich wydawania. Obecnie prowadzi firmę świadczącą usługi doradcze w zakresie ochrony środowiska.