Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Zaczął się okres przygotowania wniosków o przydział uprawnień do emisji przez prowadzących instalację w związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2024/873 z 30 stycznia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie 2019/331 w odniesieniu do przejściowych zasad dotyczących zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii.
Prowadzący konkretne instalacje ciepłownicze mogą wystąpić o dodatkowy przydział uprawnień do emisji na lata 2026-2030 pod warunkiem przygotowania i przedłożenia właściwemu organowi Planu Neutralności Klimatycznej.
Komisja Europejska wydała 6 lutego 2024 r. komunikat zawierający pierwszą propozycję celu klimatycznego dla Unii Europejskiej na rok 2040. Komunikat jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Jego opublikowanie nie oznacza konieczności realizacji propozycji w nim zawartych.
We wtorek 14 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Do 2030 roku sektor budownictwa ma znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii.
Do 2050 roku ma zostać wdrożone narzędzie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jest to pakiet aktów prawnych mających na celu wprowadzenie kolejnych działań w zakresie ochrony klimatu. Jakie będą najważniejsze zmiany?