Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo 28 lutego 2023 rok podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Natomiast do końca marca trzeba uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska. Często pojawiają się wątpliwości, co może powodować emisję do środowiska. W tym artykule podpowiadamy, czy sól używana do sypania dróg może taką emisję powodować.
W KOBiZE wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę.
Firma powodująca emisję musi przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji do 28 lutego 2023 roku. Tym razem trzeba pamiętać o zmianach dotyczących konta, które weszły w październiku 2022 r.
Pierwszy kwartał każdego roku to czas wzmożonych obowiązków sprawozdawczych. Do końca lutego trzeba złożyć raport do KOBIZE a w marcu sprawozdanie do marszałka województwa. Jakie rozróżniamy źródła emisji? Jak określić jej wielkość?
Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie istniejące budynki, tj. biurowe, handlowo-usługowe, przemysłowe, magazynowe oraz hotele w Polsce, będą musiały wyposażyć się w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Wymaga tego m.in. nowelizacja ustawy o elektromobilności.
W związku z niedoborami na rynku energii obserwowany jest niekorzystny trend spalania surowców, które nie powinny być traktowane jako źródła energii. To z kolei opóźnia przeprowadzenie transformacji energetycznej. Z czym Polska musi się zmierzyć, by wywiązać się z celów środowiskowych, jakie stawiają przed nią przepisy unijne?
O tym, które instalacje wymagają pozwolenia zintegrowanego rozstrzyga rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Czy eksploatacja instalacji przemysłowych służących do produkcji pianki poliuretanowej również będą wymagać pozwolenia zintegrowanego?
Podmiot, który ubiega się o wydanie pozwolenia na emisję, w niektórych przypadkach musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kompensacyjnego. Jaki jest cel tego działania i czym na czym dokładnie polega postępowanie kompensacyjne?
Państwa członkowskie UE mają wskazane cele emisji gazów cieplarnianych na lata 2021–2030. Niestety obecnie sama produkcja i zużycie energii odpowiadają za ok. 70-75% emisji gazów cieplarnianych w UE. Polityka klimatyczna UE ma celu transformację ciepłownictwa i energetyki poprzez dostosowanie tych branż do wymagań klimatycznych. W tym artykule omówimy akty prawne oraz programy i działania, które mają tym wymaganiom sprostać.
Zgodnie z art. 180 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. Natomiast zgodnie z art. 152 ust. 1 tej samej ustawy instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska. Są również przypadki, które nie wymagają ani pozwolenia ani zgłoszenia instalacji. W jakiej kategorii znajduje się suszarnia?