Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazCBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) to mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Założeniem CBAM – który jest nazywany granicznym podatkiem węglowym – jest wprowadzenie mechanizmów umożliwiających osiągnięcie celu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej najpóźniej do 2050 r. zgodnie z porozumieniem paryskim przez zmniejszenie ryzyka ucieczki emisji gazów cieplarnianych wynikającego z wyższego poziomu ambicji klimatycznych Unii. Oczekuje się, że CBAM pomoże też wspierać obniżanie emisyjności w państwach trzecich. Zobacz kogo będą dotyczyć nowe obowiązki i jakie importowane towary będzie obejmować.
Emisja dwutlenku węgla jest uznawana (obok metanu) za główny czynnik powodujący zmiany klimatyczne, dlatego przedsiębiorcy muszą ją ograniczać. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji działa na zasadzie pułapów i sprzedaży uprawnień. Jak to wygląda w Polskim prawie?
Chów i hodowla świń są przedsięwzięciami, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Nie są one objęte wymogiem posiadania pozwolenia zintegrowanego. Prowadząc taką działalność na terenie gospodarstwa, prawdopodobnie znajdują się na jego terenie silosy wykorzystywane do celów karmienia zwierząt oraz magazynowania paszy. Czy zbiorniki na paszę wymagają pozwolenia emisyjnego czy też podlegają pod instalację do chowu i hodowli świń, wymagając łącznie jedynie zgłoszenia?
Ograniczenia i zakazy stosowania sześciofluorku siarki SF6 wskazuje art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, który stanowi, że zabronione jest stosowanie heksafluorku siarki w procesie odlewania ciśnieniowego magnezu i w recyklingu stopów magnezu odlewanych ciśnieniowo.
Określenie czy kotły podlegają pod zgłoszenie emisyjne lub obowiązek uzyskania pozwolenia na wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza określa się na podstawie mocy nominalnej.
Pomiary hałasu powinny być prowadzone w takim czasie, który odzwierciedla faktyczne oddziaływanie na środowisko. Czy zatem pora roku ma znaczenie przy prowadzeniu pomiarów hałasu? Jeśli tak to dlaczego?
Jeżeli w urządzeniu zostanie stwierdzony ubytek czynnika, czyli nastąpi konieczność jego uzupełnienia (np. urządzenie działa nieprawidłowo i nie chłodzi tak jak powinno), uznaje się, że nastąpiła emisja do powietrza. Ubytki czynników z urządzeń chłodniczych trzeba wykazać w sprawozdaniu o zakresie korzystania ze środowiska. Kluczowe jest jednak ustalenie, kto powinien rozliczyć emisję tego czynnika.
Dnia 28 lutego 2023 roku mija termin składania sprawozdań o Substancjach Zubażających Warstwę Ozonową (SZWO) i Fluorowanych Gazach Cieplarnianych (f-gazach) w systemie BDS. Co wziąć pod uwagę wypełniając takie sprawozdanie?
Od 1 stycznia 2023 r. karty charakterystyki muszą być opracowane zgodnie z najnowszym szablonem karty charakterystyki, określonym w rozporządzeniu 2020/878/UE.