Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo 28 lutego 2022 roku trzeba złożyć raport do KOBIZE. Czasu pozostało niewiele a często pojawiają się jeszcze pytania dotyczące tego obowiązku. Rozwiewamy więc wątpliwości.
Do końca lutego 2022 lutego prowadzący instalację muszą złożyć raport do KOBIZE, a do końca marca 2022 roku wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Zdarza się jednak, że jedną instalację prowadzi kilka podmiotów. Jak w takiej sytuacji przygotować rozliczenia środowiskowe?
Przepisy określają dopuszczalne poziomu hałasu dla różnych obszarów. W przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, kontrolę w zakresie przestrzegania tych norm może przeprowadzić wójt, burmistrz lub prezydent miasta (art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska). Natomiast kontrole w przedsiębiorstwach prowadzi WIOŚ.
Decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu można uznać za pewien rodzaj ostrzeżenia. Jeśli się do niej nie dostosujesz, będziesz ukarany lub zobowiązany do wykonywania pomiarów i składania sprawozdań. A dokładnie, o co tyle hałasu?
Wiele przedsiębiorstw prowadzi swoją działalność i często nie wie, że dana instalacja wymaga uzyskania zgłoszenia z uwagi na emisję gazów i pyłów do powietrza. Niestety często dowiadują się o tym dopiero podczas kontroli WIOŚ.
Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek krajowy paliwa silnikowe, muszą uiszczać odpowiednią opłatę zwaną opłatą emisyjną. Wyjaśniamy, czy są jakieś wyjątki od tej zasady i jak obliczyć wysokość opłaty.
Aby ograniczyć emisję do atmosfery substancji zubażających warstwę ozonową oraz przyczyniających się do zwiększenia efektu cieplarnianego, wydano wiele rozporządzeń regulujących sposoby postępowania ze SZWO oraz f-gazami, w tym m.in. obowiązek certyfikacji przedsiębiorców i personelu.
Opracowując wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza należy wyróżnić w nim wszystkie źródła emisji, zarówno te zorganizowane, jak i niezorganizowane. Ale jaka jest między nimi różnica?
Co grozi za brak decyzji zezwalającej na emisję gazów i pyłów do powietrza? Opłata podwyższona, odpowiedzialność administracyjna i karna. Chyba nie warto ryzykować.
Istnieje grono przedsiębiorstw, które mogą wymagać pozwolenia na emisję gazów lub pyłów do powietrza. Przedstawiamy przykłady najpopularniejszych instalacji, które wymagają uzyskania decyzji.