UE: Kary za przestępstwa przeciwko środowisku coraz bliżej
Rada Unii Europejskiej 9 grudnia 2022 r. uzgodniła mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie dyrektywy o przestępstwach przeciwko środowisku. Są w nim przewidziane nowe kary dla osób prawnych i fizycznych.
Jak zapowiada Pavel Blažek, czeski minister sprawiedliwości, obecnie Unia Europejska jest o krok bliżej do wypracowania instrumentu prawnego służącego ochronie środowiska.
Nowe przestępstwa
Akt ma celu poprawę prowadzenia dochodzeń w sprawie przestępstw przeciwko środowisku i ich ścigania. Dokładniej definiuje się w nim przestępstwa przeciwko środowisku i dodaje ich nowe rodzaje. Ponadto zunifikowano poziom kar dla osób fizycznych i po raz pierwszy również dla osób prawnych.
Obecnie w europejskim prawie karnym znajduje się dziewięć przestępstw przeciwko środowisku. W mandacie negocjacyjnym natomiast zdefiniowano ich dwadzieścia, tym samym poszerzając i doprecyzowując zakres zakazanych działań szkodzących środowisku.
Nowo dodane przestępstwa to m.in.: nielegalny handel drewnem, nielegalny recykling zanieczyszczających części statków oraz poważne naruszenia przepisów dotyczących chemikaliów.
Propozycje kar
Wobec osób fizycznych, które popełniły jeden z wymienionych czynów, przewiduje się następujące kary:
- dla przestępstw umyślnych skutkujących śmiercią osoby – maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności w wysokości 10 lat;
- dla przestępstw będących skutkiem co najmniej rażącego niedbalstwa skutkujących śmiercią osoby – maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności w wysokości co najmniej 5 lat;
- dla pozostałych przestępstw umyślnych objętych przedmiotowymi przepisami – maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności w wysokości co najmniej 5 lat lub co najmniej 3 lat.
Wobec osób prawnych przewiduje się następujące kary:
- dla najpoważniejszych przestępstw – maksymalna grzywna w wysokości co najmniej 5% całkowitego światowego obrotu uzyskanego przez osobę prawną lub alternatywnie 40 mln euro;
- dla wszystkich pozostałych przestępstw – maksymalna grzywna w wysokości co najmniej 3% całkowitego światowego obrotu uzyskanego przez osobę prawną lub alternatywnie 24 mln euro.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
Źródło: consilium.europa.eu