SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

opłaty środowiskowe

Jakie kwestie związane z ochroną środowiska uregulować w umowie najmu nieruchomości

W umowie najmu, poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu, warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska. Istotną kwestią jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie zapisy dotyczące ochrony środowiska trzeba zawrzeć w umowie najmu
  • kto będzie traktowany jako korzystający ze środowiska
  • czy można przenieść odpowiedzialność za wytworzone odpady

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze jest związane z oddziaływaniem na środowisko. W zależności od zakresu działań firmy, wpływ może być bardzo znaczący (oddziaływanie na kilka komponentów środowiskowych) lub mniejszy (np. wyłącznie emisja ze spalania paliwa w samochodach). Zawsze dochodzi do oddziaływania w postaci wytwarzania odpadów – chociażby komunalnych powstających w wyniku przebywania pracowników w biurze.

Kto powinien rozliczać za korzystanie ze środowiska jeśli jedną instalację prowadzi kilka podmiotów

Do końca lutego 2022 lutego prowadzący instalację muszą złożyć raport do KOBIZE, a do końca marca 2022 roku wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Zdarza się jednak, że jedną instalację prowadzi kilka podmiotów. Jak w takiej sytuacji przygotować rozliczenia środowiskowe? 

Z artykułu dowiesz się:

  • kto ponosi opłaty za korzystanie ze środowiska oraz kto ma raportować do KOBiZE w przypadku prowadzenia jednej instalacji przez wiele podmiotów
  • czy całość raportowana jest przez „podmiot uprawniony na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją”
  • jak rozliczyć koszty pomiędzy podmiotami 
  • kto jest głównym prowadzącym, a kto władającym instalacją? Jakie są zasady współpracy poszczególnych podmiotów?

Najważniejsze jest ustalenie, kto jest prowadzącym instalację. Pozwolenie na emisję gazów i pyłów ustala procesy, z których emitowane są substancje do powietrza oraz ilości tych zanieczyszczeń. Od razu nasuwa się pytanie, czy właściciel instalacji uwzględnił we wniosku o wydanie posiadanej decyzji wszystkie procesy i substancje emitowane przez poszczególne podmioty? Jest to pierwsza rzecz, na którą WIOŚ może zwrócić uwagę podczas ewentualnej kontroli.

Podpowiadamy jak ustalić stawki za usługi wodne

Sposób ustalania stawek opłat za usługi wodne przewidziany w przepisach ustawy Prawo wodne jest bardzo podobny do systemu opłat za korzystanie ze środowiska zawartego w przepisach Prawa ochrony środowiska (POŚ). Przy ich ustalaniu kluczowe są dwa elementy. Jakie?

Z artykułu dowiesz się:

  • co to są górne i jednostkowe stawki opłat
  • na czym polega waloryzacja opłat
  • gdzie umieścić informacje o ustaleniu stawek 

Podobnie jak w przypadku stawek opłat za korzystanie ze środowiska, ustalanie stawek opłat za usługi wodne opiera się na mechanizmie składającym się z dwóch elementów: