Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazAktualnie obowiązujące akty prawne z zakresu ochrony środowiska tworzą obszerny zbiór przepisów, nakazów i zakazów, a także sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązków.
Nadal dość często, zwłaszcza na terenach słabiej zurbanizowanych i nieskanalizowanych, stosowana jest praktyka opróżniania bezodpływowych zbiorników na ścieki (szamb) – z prywatnej posesji wprost do przydrożnego rowu, lasu albo na pole. To niestety zła droga i może się skończyć karą.
Po każdej awarii oczyszczalni ścieków trzeba sprawdzić, jak była ona projektowana, jak eksploatowana oraz jak przebiegały akcja ratunkowa i naprawa. W takiej sytuacji weryfikuje się również procedury postępowania w razie awarii, które powinien mieć każdy zakład. Jak powinna wyglądać procedura postępowania w przypadku awarii oczyszczalni ścieków?
Ustawa Prawo wodne przyznaje organom Wód Polskich uprawnienia w zakresie kontrolowania gospodarowania wodami. Takim instrumentem sankcyjnym jest zakaz korzystania z wód.
Do zadań gminy należy nadzór nad sposobem odprowadzania przez mieszkańców nieczystości ciekłych.Podpowiadamy, co podlega takiej kontroli i jakie kary są przewidziane za wykryte niedociągnięcia.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) może skontrolować zakład przetwarzania odpadów. Jakie aspekty mogą być sprawdzane podczas takiej kontroli?
Kierowca przewożący odpady może zostać zatrzymany do kontroli. Kto ma uprawnienia do przeprowadzenia takiej kontroli? O okazanie jakich dokumentów zostanie poproszony kierujący pojazdem i jakie konsekwencje grożą za wykrycie niezgodności?
Coraz częstsze akcje promujące picie wody z kranu zamiast butelkowanej rodzą pytania o czystość popularnej „kranówki”. W tym artykule sprawdzimy kto odpowiada za jakość tego co wypływa po odkręceniu kurka.