Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji. Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?
W niektórych sprawach, organ administracji publicznej może zlecić wykonanie opinii przez biegłego. Pamiętaj jednak, że nie musisz czekać, bo Ty też możesz wystąpić do organu o to, aby zlecił wykonanie opinii.
Przepisy określają dopuszczalne poziomu hałasu dla różnych obszarów. W przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, kontrolę w zakresie przestrzegania tych norm może przeprowadzić wójt, burmistrz lub prezydent miasta (art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska). Natomiast kontrole w przedsiębiorstwach prowadzi WIOŚ.
Prawidłowo napisane odwołanie zwiększa szansę na wygraną. Żeby było skuteczne, musi być dobrze uzasadnione.
Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją administracyjną, którą wydał WIOŚ, możesz złożyć wniosek o jej unieważnienie. Do kogo złożyć taki wniosek i czy zawsze zostanie pozytywnie rozpatrzony?
Kara administracyjna może się przedawnić, ale czasami termin przedawnienia nałożenia administracyjnej kary pieniężnej ulega przerwaniu - co wtedy?
Jeśli nie zgadasz się z decyzją wydaną przez WIOŚ lub inny organ do tego upoważniony, możesz się odwołać. To gdzie złożyć odwołanie, będzie zależało od tego, kto wydał daną decyzję.
Jeżeli podczas kontroli WIOŚ stwierdził naruszenie lub przekroczenie względem obowiązujących przepisów bądź zapisów pozwoleń wydanych dla podmiotu, może wydać decyzję o ukaraniu przedsiębiorcy, tzw. karę biegnącą.
Minister klimatu ogłosił wysokość stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2021 roku. W porównaniu do zeszłego roku są nieco wyższe.
Informacja o mającej się odbyć kontroli firmie, zwykle wywołuje stres. Często okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, tym bardziej jeśli możemy się do niej przygotować. Poniżej 10 informacji, dzięki którym będziesz wiedział czego się spodziewać.