Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRosnąca świadomość ekologiczna oraz nieustannie wprowadzane przepisy służące ochronie środowiska powodują, że coraz więcej firm poszukuje sposobów na zredukowanie odpadów przemysłowych. Jednym z innowacyjnych podejść jest ponowne wykorzystanie oleju przemysłowego, co nie tylko przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych, ale także oferuje korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstw.
Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.
W najbliższym czasie potencjał produkcji biogazu przez gminy będzie wzrastał nie tylko ze względu na dostępność surowca, ale także ze względu na konieczność zmniejszania ilości odpadów unieszkodliwianych na składowiskach oraz osiągania coraz wyższych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. W związku z poprawą skuteczności w zakresie wydzielania frakcji bio z odpadów komunalnych rozwój sektora biogazowni w najbliższych latach powinien ulec przyspieszeniu. Sprzyjać temu mają również plany zawarte w dokumentach rządowych, takich jak Krajowy Plan Gospodarowania Odpadami 2028. Na jakich zasadach gminy mogą produkować biogaz?
Z oznaczeniem „ex” spotykamy się w dziedzinie gospodarki odpadami. Symbol ten umieszczany jest przed kodem odpadu i jego obecność świadczy o zawężeniu znaczenia całego kodu odpadu. Symbol zmienia znaczenie kodu odpadu, tzn. odpad poprzedzony tym indeksem w swoim opisie jest doprecyzowany, uszczegółowiony.
W codziennej praktyce zarządzania odpadami, przedsiębiorcy często spotykają się z koniecznością klasyfikacji odpadów zgodnie z określonymi kodami. Kod „ex”, będący rozszerzeniem standardowych kodów odpadów, może budzić wątpliwości co do jego stosowania. W artykule wyjaśniamy, kiedy i w jaki sposób można używać kodów z prefiksem „ex”, oraz jakie są konsekwencje prawne niewłaściwego zarządzania tymi kodami.
Biogazownia na terenie oczyszczalni to inwestycja, która ma zagwarantowany dopływ substratu, o który w żaden specjalny sposób nie musi zabiegać. Co więcej, jest to substrat niskokosztowy i niewymagający dodatkowego transportu. Jak wykorzystać osady ściekowe?
Odcieki ze składowisk stanowią specyficzne ścieki przemysłowe, które należy poddać odpowiedniej metodzie oczyszczania, zanim zostaną odprowadzone do środowiska. Dzielą się na metody biologiczne i fizyko-chemiczne. Którą metodę wybrać? Czym one się charakteryzują? Szczegóły w artykule.
W miarę jak przedsiębiorstwa aktualizują swoje systemy pomiaru wody, wymieniając stare liczniki na nowsze modele, napotykają na nowe wyzwanie - jak odpowiedzialnie zarządzać odpadami, które powstają w wyniku tej wymiany. Ta konieczność modernizacji, choć przynosi korzyści w postaci dokładniejszych pomiarów zużycia wody, jednocześnie generuje dodatkowe odpady. Stare liczniki, nie nadające się już do użytku, muszą być prawidłowo zutylizowane lub poddane recyklingowi, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznaczenie kodu odpadu dla zużytych liczników wody jest istotne dla prawidłowego gospodarowania nimi.