TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Rozruch instalacji przed uzyskaniem pozwolenia

Zdarza się, że zakład czekający na wydanie pozwolenia zintegrowanego chce przeprowadzić rozruch instalacji przed jego uzyskaniem. Czy to dozwolone? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie rozruchu?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czym są zmieszane odpady opakowaniowe klasyfikowane pod kodem 15 01 06

Pytanie: Co jest kwalifikowane pod kodem 15 01 06 - Zmieszane odpady opakowaniowe, skoro istnieje obowiązek selektywnego zbierania wytwarzanych odpadów? Jakie odpady opakowaniowe są klasyfikowane pod tym kodem?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Raportowanie i certyfikacja KZR INiG dla biopaliw z odpadów

Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy tych surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Jak przebiega ten proces?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
29.05.2024

Wykorzystanie recyklera i materiałów podczas prac drogowych

Pytanie: W firmie budowlanej podczas prowadzonych prac drogowych posiadamy urządzenie do mielenia asfaltu  i ponownego wbudowania, tzw. recykler. Czy musimy posiadać zezwolenie na jego zastosowanie? Czy można wykorzystać zdartą darń, drzewa oraz ziemię na terenie prowadzonej usługi?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Webinar: Zarządzanie odpadami medycznymi wg wymogów prawnych 2024 r.

W webinarze przedstawiamy kluczowe wymogi prawne dotyczące odpadów medycznych, w tym Ustawę o odpadach i rozporządzenia wykonawcze. Dowiesz się jak prawidłowo klasyfikować odpady i jakie decyzje administracyjne są wymagane od szpitali. Omówimy nowe zasady magazynowania odpadów kontrolowane przez Sanepid oraz zasady generowania dokumentacji w systemie BDO. Na koniec wyjaśnimy, jak uniknąć kar za nierzetelne zarządzanie odpadami medycznymi i spełnić wymagania Sanepidu oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Porada videoGospodarka odpadami

Co zrobić z odciekami z nielegalnego składowiska, które zagrażają wodom?

W sytuacji, gdy na terenie gminy zalegają odpady na nielegalnym wysypisku, rośnie zagrożenie dla środowiska, szczególnie dla wód. Odcieki mogą skazić grunt i wody podziemne lub nawet powierzchniowe, jeżeli śmieci zalegają w pobliżu cieku lub zbiornika. Po wykryciu takiego miejsca, trzeba szybko przystąpić do działania.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
13.05.2024

Karta odpadu 01 05 06* - Płuczki i odpady wiertnicze zawierające substancje niebezpieczne

Skład chemiczny odpadów jest zależny od właściwości nadkładu i przerostów – najczęściej są to utwory czwartorzędowe – piaski, żwiry, gliny. Odpad jest urobkiem skalnym powstałym przy poszukiwaniu i wydobyciu złóż kopalin.

Dokument do pobraniaGospodarka odpadami
12.05.2024

Destrukt asfaltowy – odpad czy surowiec wtórny?

Pytanie: Czy destrukt asfaltowy nadal jest odpadem? Czy można wykorzystać go ponownie jako surowiec wtórny? Jak wygląda procedura utraty statusu odpadów? Czy trzeba wtedy posiadać pozwolenie na przetwarzanie odpadów?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Właściwa klasyfikacja odpadów – puszki po farbach, aerozole itp.

Pytanie: Jak właściwie zakwalifikować odpady takie jak puszki po farbach, rozpuszczalniki i aerozole po farbach? Czy wszystkie te materiały podlegają pod ten sam kod klasyfikacyjny?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Monitorowania przewozu odpadów w systemie SENT

Pytanie: Czy każdy transport odpadu o kodzie 12 01 09* (Odpadowe emulsje i roztwory z obróbki metali niezawierające chlorowców) wymaga zgłoszenia w systemie SENT, nawet jeśli zawartość oleju jest poniżej 20%? Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku kontroli – wytwarzający czy transportujący?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.