Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrzedstawiamy praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców, którzy chcą skutecznie i zgodnie z przepisami złożyć wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Dowiesz się, jak prawidłowo wypełnić wniosek, jakie załączniki są niezbędne oraz jak wygląda proces rozpatrywania wniosku.
Problem podrzutu odpadów na ogrodzony, choć niewykorzystywany teren, wiąże się z koniecznością uprzątnięcia i związanymi z tym kosztami. Czy na terenach miejskich można liczyć na działania straży miejskiej, aby zapobiec takim procederom? Czy zgłoszenie problemu do straży miejskiej może uchronić właściciela przed podrzutem odpadów?
Przedsiębiorcy, którzy w swej działalności mają do czynienia z produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych muszą się przygotować na to, że obrót nimi będzie ograniczony. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, oraz niektórych innych ustaw. Implementuje ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko – zwaną dyrektywą SUP.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o odpadach oraz ustawy Prawo ochrony środowiska zarówno podmioty wytwarzające odpady, jaki i podmioty gospodarujące odpadami są zobowiązane do uzyskania stosownych decyzji administracyjnych. W webinarze omówiono najważniejsze kwestie związane z pozwoleniami na wytwarzanie odpadów oraz zezwoleniami na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Dzięki niemu dowiesz się czy i jakie decyzje musisz pozyskać, jakie wnioski i załączniki przygotować, do których organów kierować dokumentację, a także poznasz wszystkie dodatkowe obowiązki, które są związane z tymi decyzjami. Będziesz mógł również sprawdzić, jak wysokie kary mogą Ci grozić za działalność odpadową niezgodną z przepisami prawa.
Zapraszamy do lektury naszego e-booka, który kompleksowo omawia kluczowe aspekty magazynowania różnych rodzajów problematycznych odpadów w przedsiębiorstwach. Zyskaj wiedzę na temat bezpiecznego przechowywania odpadów niebezpiecznych, pylących, wydzielających odory oraz łatwopalnych.
Osady ściekowe są pozostałością po procesie oczyszczania ścieków, a ich właściwe zagospodarowanie jest kluczowe dla ochrony środowiska. Dzięki zawartości wartościowych substancji odżywczych, możliwości produkcji energii oraz biogazu, osady te stanowią cenny zasób. Jakie są możliwości wykorzystania osadów ściekowych w rekultywacji składowisk odpadów? Sprawdź szczegóły.
Zdarza się, że zakład czekający na wydanie pozwolenia zintegrowanego chce przeprowadzić rozruch instalacji przed jego uzyskaniem. Czy to dozwolone? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie rozruchu?