TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Mobilne spalarnie odpadów medycznych a regulacje prawne

Pytanie: Otrzymaliśmy ofertę zakupu mobilnej spalarni odpadów medycznych. Czy takie urządzenie można użytkować na terenie Polski, a jeśli tak, to jakie musimy spełniać wymogi prawne w tym zakresie? Jesteśmy wytwórcą odpadów medycznych o różnych kodach, na ten moment przekazujemy odpady do tradycyjnej spalarni odpadów medycznych.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Prawidłowa klasyfikacja odpadu z gąbki

Prawidłowa klasyfikacja odpadów jest kluczowa dla zgodności z przepisami oraz efektywnego zarządzania odpadami w przedsiębiorstwach. W tym artykule wyjaśniamy, jak poprawnie przyporządkować kod odpadu dla gąbki, zależnie od źródła jej powstania.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Opłata za odpady od nieruchomości niezamieszkałych: wyrok sądu

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w nieruchomościach niezamieszkałych, takich jak biura rachunkowe czy firmy komputerowe, ma obowiązek uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nawet jeśli firma samodzielnie zarządza swoimi odpadami, obowiązek składania deklaracji śmieciowej oraz ponoszenia opłat pozostaje obowiązkowy. Wyrok sądu w sprawie przedsiębiorcy, który kwestionował ten obowiązek, pokazuje, że regulacje te są jednoznaczne.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
01.08.2024

Wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów: jak go przygotować krok po kroku - ebook

Przedstawiamy praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców, którzy chcą skutecznie i zgodnie z przepisami złożyć wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Dowiesz się, jak prawidłowo wypełnić wniosek, jakie załączniki są niezbędne oraz jak wygląda proces rozpatrywania wniosku.

eBookGospodarka odpadami
26.07.2024

Rola straży miejskiej w zapobieganiu podrzutowi odpadów

Problem podrzutu odpadów na ogrodzony, choć niewykorzystywany teren, wiąże się z koniecznością uprzątnięcia i związanymi z tym kosztami. Czy na terenach miejskich można liczyć na działania straży miejskiej, aby zapobiec takim procederom? Czy zgłoszenie problemu do straży miejskiej może uchronić właściciela przed podrzutem odpadów?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Transport opakowań po aerozolach a przepisy ADR

Pytanie: Czy podmiot odbierający odpady w postaci opakowań po aerozolach pod kodem 15 01 11* musi transportować te odpady zgodnie z przepisami ADR, w specjalnych pojemnikach podlegających pod przepisy ADR?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Webinar: Pozwolenia i zezwolenia w gospodarce odpadami

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o odpadach oraz ustawy Prawo ochrony środowiska zarówno podmioty wytwarzające odpady, jaki i podmioty gospodarujące odpadami są zobowiązane do uzyskania stosownych decyzji administracyjnych. W webinarze omówiono najważniejsze kwestie związane z pozwoleniami na wytwarzanie odpadów oraz zezwoleniami na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Dzięki niemu dowiesz się czy i jakie decyzje musisz pozyskać, jakie wnioski i załączniki przygotować, do których organów kierować dokumentację, a także poznasz wszystkie dodatkowe obowiązki, które są związane z tymi decyzjami. Będziesz mógł również sprawdzić, jak wysokie kary mogą Ci grozić za działalność odpadową niezgodną z przepisami prawa.

Porada videoGospodarka odpadami
02.07.2024

Magazynowanie problematycznych odpadów - ebook

Zapraszamy do lektury naszego e-booka, który kompleksowo omawia kluczowe aspekty magazynowania różnych rodzajów problematycznych odpadów w przedsiębiorstwach. Zyskaj wiedzę na temat bezpiecznego przechowywania odpadów niebezpiecznych, pylących, wydzielających odory oraz łatwopalnych.

eBookGospodarka odpadami

Uznanie jako produkt uboczny a normalna praktyka przemysłowa

Pytanie: Podczas redagowania wniosku dotyczącego uznania odpadów skórzanych (kod odpadu 04 01 08) za produkt uboczny, pojawiła się kwestia dotycząca przesłanki z Art.10 pkt. 2 Ustawy o odpadach. Zgodnie z tą przesłanką, przedmiot lub substancja mogą być wykorzystywane bezpośrednio bez dalszego przetwarzania, innego niż normalna praktyka przemysłowa. Proszę o wyjaśnienie, co konkretnie oznacza termin "normalna praktyka przemysłowa" i jakie procesy się do niej zaliczają? Czy rozdrabnianie większych kawałków skór można uznać za taką praktykę? Odwołując się do Komunikatu Rady i Parlamentu Europejskiego, w którym wykorzystanie "ścinków i podobnych materiałów" (np. trociny, odłamki drewna) jest pewne i jest elementem integralnego procesu produkcyjnego oraz nie wymaga dalszego przetwarzania poza adaptacją do odpowiednich rozmiarów w celu zintegrowania z produktem końcowym – czy możemy analogicznie uznać, że proces rozdrabniania kawałków skór również wpisuje się w tę definicję?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
25.06.2024

Wykorzystanie osadów ściekowych do rekultywacji składowiska odpadów

Osady ściekowe są pozostałością po procesie oczyszczania ścieków, a ich właściwe zagospodarowanie jest kluczowe dla ochrony środowiska. Dzięki zawartości wartościowych substancji odżywczych, możliwości produkcji energii oraz biogazu, osady te stanowią cenny zasób. Jakie są możliwości wykorzystania osadów ściekowych w rekultywacji składowisk odpadów? Sprawdź szczegóły.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.