Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy, która w 2024 roku zapewni ochronę przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Rząd poparł te rozwiązania.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 10 lipca 2023 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Co reguluje projekt?
Dnia 10 maja 2023 r. do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów wniosków o wypłatę wyrównania i wzoru wniosku o rozliczenie wyrównań.
Jak przypomina PGE Energia Ciepła, do 8 marca 2023 r. odbiorcy wrażliwi muszą złożyć oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich jako uprawnionych do zwrotu nadpłaty za ciepło.
Prezes URE opublikował ceny stosowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc. Opublikowane zestawienie wartości cen i stawek opłat wszystkich koncesjonowanych firm ciepłowniczych będzie podstawą do wyliczenia przez sprzedawców ceny maksymalnej dla odbiorców ciepła.
Od 22 lutego 2023 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 17 lutego 2023 r. w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców ciepła niebędących gospodarstwami domowymi w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku paliw.
Ustawa z 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 14 lutego 2023 r.
Senat zajął się nowelizacją ustawy, która wprowadza mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, podczas dwudniowego posiedzenia, poczynając od 8 lutego 2023 r.
Jak interpretować art. 3 ust 5 w związku z art. 12 ust 3 i 4 ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw dotyczących stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą? Sprawdź najnowsze stanowisko.
W systemie informatycznym cieplo.gov.pl wdrożono sekcję „ciepłownie” dla przedsiębiorstw energetycznych, które wykonują działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła, nie wymagającą uzyskania koncesji lub zwolnionych z obowiązku przedkładania taryf dla ciepła do zatwierdzania Prezesowi URE.
Dnia 23 sierpnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.
Urząd Regulacji Energetyki chce wesprzeć sektor ciepłowniczy w obecnej trudnej sytuacji. Jednym z produktów finansowych pomocnych przedsiębiorcom jest oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego Gwarancja płynnościowa i na inwestycje, z której mogą skorzystać między innymi przedsiębiorstwa ciepłownicze. O gwarancje można ubiegać się do końca 2022 roku.