SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

RePowerEU będzie miało wpływ na krajowe plany odbudowy

Posłowie Europarlamentu zagłosowali 10 listopada 2022 r. za włączeniem instrumentów RePowerEU do krajowych planów odbudowy. Głównie chodzi o to, by wspierać niezależność od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszyć ekologiczną transformację.

Państwa UE, które przedstawią poprawki do krajowego planu odbudowy po wejściu w życie tej propozycji, będą musiały uwzględnić środki mające na celu oszczędzanie energii, produkcję czystej energii i dywersyfikację dostaw energii, zgodnie z założeniami planu RePowerEU.

Więcej pieniędzy na RePowerEU

Posłowie chcą, aby dodatkowe 20 mld euro dotacji, zaproponowane przez Komisję Europejską, pochodziło z wcześniejszej aukcji krajowych uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, zamiast wykorzystywania uprawnień z unijnej rezerwy stabilności rynkowej.

Ponadto proponują, aby Komisja zidentyfikowała dodatkowe źródła pieniędzy w celu uzupełnienia finansowania działań REPowerEU. Głównie chodzi o to, by istniała możliwość elastycznego wykorzystania niewydanych funduszy, w szczególności pozostałych z cyklu budżetowego na lata 2014-2020.

Te dodatkowe dotacje byłyby rozdzielane między państwa członkowskie z uwzględnieniem ich wskaźnika zależności energetycznej, wzrostu kosztów związanych z energią ponoszonych przez gospodarstwa domowe oraz udziału paliw kopalnych w krajowym zużyciu energii brutto.

Działania wielonarodowe

Posłowie wzywają również kraje UE do zapewnienia, że co najmniej 35% ich wydatków w ramach rozdziałów REPowerEU będzie przeznaczone na działania, które mają wymiar lub efekt wielonarodowy, nawet jeśli są realizowane przez jeden kraj członkowski i chyba że Komisja przyzna odstępstwo w szczególnych okolicznościach.

Źródło: europarl.europa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska