Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazMinisterstwo Klimatu i Środowiska przypomina o obowiązku złożenia do 15 maja 2024 r. informacji o działaniach podjętych w 2023 roku w celu zapewnienia bezpieczeństwa gazowego państwa przez przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą i podmioty dokonujące przywozu gazu ziemnego.
W dniu 15 maja 2024 r. upływa termin przekazania Prezesowi URE informacji na temat ustalonej wielkości obowiązkowych zapasów gazu ziemnego na rok gazowy 2024-2025.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka i Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Aline Des Cloizeaux 15 kwietnia 2024 r. otworzyli oficjalnie misję INIR 2, czyli Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej. Misja MAEA oceni gotowość Polski do realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowej.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną (Combined Heat and Power). Najbliższa sesja aukcji dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji odbędzie się między 3 a 5 czerwca.
O pracach nad pierwszą elektrownią jądrową rozmawiała 10 kwietnia 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska z Patrickiem Fragmanem, prezesem i dyrektorem wykonawczym Westinghouse Electric Company, firmy-dostawcy amerykańskiej technologii dla polskiej elektrowni jądrowej.
W dniu 11 kwietnia 2024 r. europosłowie w Parlamencie Europejskim przyjęli plany mające na celu ułatwienie wprowadzania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów, w tym wodoru, na unijny rynek gazu.
Reforma przyjęta przez Parlament Europejski 11 kwietnia 2024 r. sprawi, że unijny rynek energii elektrycznej będzie bardziej stabilny, przystępny cenowo i zrównoważony.
Umowa na podpisanie budowy ciepłowni geotermalnej w Turku została zawarta. Obiekt wraz z wywierceniem nowego otworu chłonnego GT-2 ma kosztować ponad 90 mln zł, w tym dofinansowanie NFOŚiGW obejmie ponad 73 mln zł.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod koniec marca 2024 roku pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował informacje na temat średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym oraz dla odbiorcy w gospodarstwie domowym za 2023 rok.