Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 4 do 18 lipca 2024 r. potrwają konsultacje społeczne projektu programu priorytetowego „Mój rower elektryczny”.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce uregulować rozwój gospodarki wodorowej z myślą o zapewnieniu konkurencyjności polskiego przemysłu. Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej, dlatego resort przygotuje zmiany w prawie, które wspomogą rozwój tej gałęzi gospodarki.
URE przypomina odbiorcom przemysłowym, którzy złożyli stosowne oświadczenia i zostali wpisani do prowadzonego przez regulatora wykazu na rok 2023, że 31 sierpnia 2024 r. mija termin na złożenie Prezesowi URE oświadczenia oraz informacji wynikających z art. 52 i 54 ustawy o OZE.
Od 1 lipca 2024 r. instytucje publiczne znów mogą ubiegać się o środki inwestycyjne z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Ruszyły nabory w programie FENX.01.01 Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej.
W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia składania wniosków o wypłatę bonu energetycznego, wprowadzonego ustawą z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wzór wniosku.
Jak donosi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z 900 do 960 milionów zł zwiększył się budżet programu „Mój Elektryk”. Dzięki temu będzie można dofinansować ok. 2 000 kolejnych nowych zeroemisyjnych samochodów.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany taryf na 2024 rok na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych pięciu spółkom (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót, Tauron Sprzedaż GZE), wydłużając okres ich obowiązywania do końca 2025 roku.
Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie wyniesie 2 MWh, wzrośnie o 27,5 zł netto miesięcznie.
W dniu 27 czerwca 2024 r. Prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych. Od 1 lipca cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh.
W dniu 6 czerwca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2024/1364 z 14 marca 2024 r. w sprawie pierwszego etapu ustanawiania wspólnego unijnego systemu oceny centrów przetwarzania danych.