Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 23 czerwca 2024 r., przez siedem kolejnych godzin, na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej. Spowodowało to, że po raz kolejny wytwórcy energii z OZE powinni skorygować wnioski o wydanie świadectw, w których okres wytwarzania obejmuje czerwiec 2024 roku.
W dniu 14 czerwca 2024 r. Zespół przedstawił Minister Klimatu i Środowiska Paulinie Hennig-Klosce rekomendację w zakresie ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, wyrażonej w złotych za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska stopniowo wprowadza wyższe wymagania, aby powietrze w Polsce było czystsze. Rząd popiera cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza.
W dniu 17 czerwca 2024 r. ruszył nabór w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”, z którego osoby indywidualne będą mogły uzyskać do 47 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.
Zaproponowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego została podpisana 7 czerwca 2024 r. przez Prezydenta Andrzeja Dudę.
Od 14 czerwca 2024 r. producentów, dystrybutorów i importerów pomp ciepła obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. Jakie zaszły zmiany?
Do 25 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który przewiduje zmiany w systemie rozliczeń net-billing i zasadach udzielania pomocy publicznej w sektorze energii.
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zaktualizowane Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej dla: ENERGA-OPERATOR, PGE Dystrybucja, ENEA Operator, Stoen Operator oraz TAURON Dystrybucja.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przestrzega przed klikaniem w linki „jak uniknąć podwyżki cen gazu / prądu / ciepła”. Od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.
W dniu 31 maja 2024 r. Prezes URE zatwierdził zmianę Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP) dla spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Najistotniejsza zmiana dotyczy wprowadzenia do katalogu usług systemowych nowej usługi interwencyjnego ofertowego zwiększenia poboru mocy przez odbiorców, polegającej na zwiększeniu poboru mocy przez odbiorców na polecenie operatora systemu przesyłowego.