Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazMinisterstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do udziału w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (UD36), które pomogą ukształtować normy prawne umożliwiające wykorzystanie wodoru w energetyce.
Sejm w dniu 23 maja 2024 r. przyjął ustawę o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.
Przewodniczący Zespołu do spraw ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji, w uzgodnieniu z Ministrem Klimatu i Środowiska, podjął decyzję o wydłużeniu terminu prac Zespołu do 14 czerwca 2024 r.
W pierwszym kwartale 2024 roku średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniosła 164,18 zł/MWh i była niższa o 132,33 zł od średniej ceny tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Minister Klimatu i Środowiska 10 maja 2024 r. wydał decyzję zasadniczą dla Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A. Decyzja zasadnicza dotyczy budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem reaktorów modułowych typu SMR.
Sejm skierował do dalszych prac w komisjach (do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych) rządowy projekt ustawy zapewniający skuteczne wsparcie dla wrażliwych odbiorców energii.
W dniu 7 maja 2024 r. Rada Ministrów przyjęła ustawę o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. To przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Minister Klimatu i Środowiska przygotował badanie mające na celu poznanie opinii uczestników polskiego rynku energii w zakresie funkcjonowania rynku energii elektrycznej oraz rynku mocy. Badanie potrwa do 29 maja.
W dniu 3 czerwca 2024 r. NFOŚiGW uruchamia nabór wniosków w programie „Wodoryzacja Gospodarki” w zakresie innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem. Nabór wniosków będzie trwał 3 miesiące i zakończy się 2 września.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Projekt przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Ukraina.