Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 4 marca 2024 r. w Brukseli odbyła się Rada UE ds. Energii. W jej trakcie poruszono tematy, takie jak bezpieczeństwo energetyczne, regulacje dotyczące gazu oraz elastyczność systemu elektroenergetycznego.
W dniu 29 lutego 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 26 lutego 2024 r. w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości wodoru odnawialnego transportowanego środkami transportu innymi niż sieci gazowe.
W dniu 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę obowiązującej w tym roku taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny.
Do 30 kwietnia 2024 r. przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii w źródłach o łącznej mocy zainstalowanej nie niższej niż 50 MW powinny złożyć regulatorowi aktualizację prognoz wytwarzania energii na lata 2024-2038.
Wybrani przedsiębiorcy działający na rynku energii elektrycznej mają obowiązek zawierania umów umożliwiających wymianę informacji za pośrednictwem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii do 3 kwietnia 2024 r.
Do 29 lutego 2024 r. przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na przesyłanie lub dystrybucję ciepła w sieci ciepłowniczej mają obowiązek przekazać Prezesowi URE oraz ministrowi klimatu i środowiska pierwsze sprawozdanie z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego podejmowanych w 2023 roku.
W dniu 20 lutego 2024 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało o przygotowaniu projektu zmian legislacyjnych, które umożliwiają wypłatę ze środków KPO pożyczek w euro na budowę morskich farm wiatrowych.
Jak zapowiedział 19 lutego 2024 r. wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, do czerwca tego roku resort przygotuje projekt ustawy wiatrakowej, który będzie szeroko konsultowany.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował listę przedsiębiorstw, które oferują bezzwrotne dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w tym roku. Kto może skorzystać z tej pomocy?
W czwartym kwartale 2023 r. średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniosła 201,2 zł/MWh i była ponad dwukrotnie niższa od średniej ceny tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak donosi Urząd Regulacji Energetyki.