Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 19 grudnia 2022 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wzięli udział w posiedzeniu Rady ministrów UE ds. energii. Głównym tematem spotkania był tymczasowy mechanizm korekty rynku gazu. Co ustalono?
Dnia 15 grudnia 2022 r. Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o ochronie niektórych odbiorców gazu w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Nie znalazły się w niej m.in. rozwiązania dotyczące wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Komisja Europejska złożyła projekt aktu prawnego, który ma zmniejszyć zależność Europy od importu paliw kopalnych z Rosji, jako część pakietu REPowerEU. W poprawkach do propozycji KE posłowie chcą przyspieszyć procedury wydawania pozwoleń na budowę nowych elektrowni wykorzystujących OZE.
Dnia 13 grudnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Co przewiduje zaproponowane rozwiązanie?
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia mającego na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii. W związku z obowiązkiem przygotowania stanowiska Polski, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do składania uwag do treści dokumentu do 15 grudnia 2022 r.
Urząd Regulacji Energetyki przygotował dla przedsiębiorstw energochłonnych informacje, które wyjaśniają sposób obliczania wolumenu energii elektrycznej, od którego należy zrealizować obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych albo poprawy efektywności energetycznej, w związku z uzyskaniem rekompensat za rok 2021 i następne lata.
Na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (www.pse.pl) pojawiają się informacje na temat tzw. godzin szczytu. Właśnie w tych godzinach dobrze jest oszczędzać energię elektryczną.
Jak interpretować art. 3 ust 5 w związku z art. 12 ust 3 i 4 ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw dotyczących stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą? Sprawdź najnowsze stanowisko.
Od 1 grudnia 2022 r. obowiązują zmiany, które zwiększają finansowe wsparcie dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynków. Taką pomoc oferuje także Bank Gospodarstwa Krajowego w postaci Programu TERMO.
Dnia 28 listopada 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 24 listopada 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego.