SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Średnie ceny ciepła z rekompensatą - kiedy je stosować?

Jak interpretować art. 3 ust 5 w związku z art. 12 ust 3 i 4 ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw dotyczących stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą? Sprawdź najnowsze stanowisko.

Gdy w systemie ciepłowniczym występują źródła ciepła stosujące taryfę skalkulowaną na podstawie kosztów uzasadnionych oraz źródła ciepła stosujące taryfę skalkulowaną na podstawie ustawy – Prawo energetyczne, sprzedawca ciepła stosuje w rozliczeniach z odbiorcami średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą. Jej wysokość jest określona proporcjonalnie do procentowego udziału ciepła dostarczanego tym odbiorcom w ogólnej ilości ciepła dostarczanego przez tego sprzedawcę, zgodnie z algorytmem zawartym w taryfie dystrybutora ciepła.

Kiedy nie można przyznać rekompensaty?

Średnia cena ciepła przysługuje podmiotowi uprawnionemu w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy średniej ceny wytwarzania ciepła i średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą oraz ilości sprzedanego ciepła dla odbiorców w miesięcznym okresie rozliczeniowym, powiększoną o podatek od towarów i usług. Rekompensatę oblicza się według wzoru, którego jednym z elementów jest ilość sprzedanego ciepła z danego źródła ciepła lub z grupy źródeł ciepła, w miesięcznym okresie rozliczeniowym, dla odbiorców.

Użycie przez ustawodawcę w przywołanych przepisach wyrażeń „dostarczanego” oraz „sprzedanego” wskazuje, że przy obliczaniu rekompensaty i średniej ceny ciepła z rekompensatą za dany miesiąc powinny być uwzględniane wyłącznie te źródła, które w danym miesiącu faktycznie wytworzyły i dostarczyły ciepło.

Zatem należy stosować wykładnię, zgodnie z którą nie można przyznać i wypłacić rekompensaty w związku ze stosowaniem w danym miesiącu średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą dla źródła, które nie wytworzyło w tym miesiącu ciepła.

Kiedy średnie ceny z rekompensatą dla poszczególnych źródeł ciepła?

Przywołując przepis art. 3 ust. 5 ustawy, należy także stosować wykładnię, zgodnie z którą dystrybutor stosuje średnie ceny ciepła z rekompensatą dla poszczególnych źródeł ciepła wyłącznie, gdy w całym systemie ciepłowniczym średnia cena wytwarzania ciepła obliczona na podstawie algorytmu zawartego w taryfie dystrybutora określającego proporcje stosowania cen za zamówioną moc cieplną, cen ciepła i cen nośnika ciepła z zastosowaniem art. 3 ust. 4 ustawy dla poszczególnych źródeł pracujących w systemie ciepłowniczym, jest większa niż średnia cena ciepła z rekompensatą wynikająca z wielkości określonych w art. 3 ust. 3 ustawy ustalona zgodnie z tą proporcją.

Istotą mechanizmu średniej ceny z rekompensatą jest ograniczenie opłat za ciepło wnoszonych przez uprawnionych odbiorców do poziomu określonego w ustawie. W systemach zasilanych przez kilka źródeł należy wyznaczyć średnią cenę ciepła dla danego systemu ciepłowniczego według algorytmu zawartego w taryfie i porównać ją ze średnią ceną wytwarzania ciepła z rekompensatą wyznaczoną według tego algorytmu. W przypadku przekroczenia średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, która jest istotna dla odbiorcy końcowego ciepła, należy uruchomić rekompensatę dla poszczególnych źródeł zgodnie z ich udziałem. Przy takim podejściu możliwe będzie stosowanie średniej ceny ciepła z rekompensatą dla poszczególnych źródeł ciepła wykraczających ze swoją średnią ceną wytwarzania ciepła ponad średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska