EU ETS zostanie zreformowany - PE i Rada UE osiągnęły konsensus
Dnia 17 grudnia 2022 r. posłowie do Parlamentu Europejskiego i Rada UE osiągnęli porozumienie dotyczące reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Co uzgodnili?
Zanim reforma wejdzie w życie, Parlament i Rada będą musiały formalnie zatwierdzić zawarte porozumienie.
Redukcja emisji CO2 do 62%
Rada i Parlament zgodziły się zwiększyć ogólne ambicje redukcji emisji CO2 do 2030 roku w sektorach objętych EU ETS do 62%, czyli o jeden punkt procentowy więcej niż proponowała Komisja Europejska.
Uzgodniono ponadto stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji i stopniowe wprowadzanie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM). Wycofywanie bezpłatnych uprawnień będzie następować stopniowo między 2026 a 2034 rokiem.
Nowy ETS dla budynków, transportu i żeglugi
Uzgodniono także, że powstanie od 2027 roku nowy system ETS dla sektora transportu i budynków. Nowy system obejmie dystrybutorów dostarczających paliwa do budynków, transportu drogowego i niektórych innych sektorów. Część dochodów z aukcji zostanie wykorzystana na wsparcie zagrożonych gospodarstw domowych i mikroprzedsiębiorstw za pośrednictwem specjalnego Społecznego Funduszu Klimatycznego.
Systemem ETS objęte zostaną ponadto emisje z żeglugi morskiej. Uzgodniono m.in. stopniowe wprowadzanie przez armatorów obowiązku umarzania uprawnień.
Spalanie odpadów
Parlament Europejski i Rada UE zwracają także uwagę na spalanie odpadów komunalnych. Zgodnie z przyjętym porozumieniem kraje UE będą raportować i weryfikować emisje ze spalarni odpadów komunalnych od 2024 roku, a do 31 stycznia 2026 roku KE przedstawi ocenę mającą na celu włączenie tego typu instalacji do systemu EU ETS. Miałoby to nastąpić od 2028 roku.
Społeczny Fundusz Klimatyczny
W trakcie negocjacji PE i Rada ustalili również stanowisko w sprawie utworzenia Społecznego Fundusz Klimatycznego. Fundusz zostanie utworzony na lata 2026-2032, z kwalifikowalnością wydatków od 1 stycznia 2026 r.
Fundusz ten będzie wykorzystywany przez państwa członkowskie do finansowania środków i inwestycji mających na celu złagodzenie wpływu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla na obywateli i mikroprzedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji.
Źródło: europarl.europa.eu