Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW ostatnim czasie pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (UD41) oraz ustawy wiatrakowej (UD89). Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało swoje stanowisko, w którym przedstawia rzetelne informacje i wyjaśnienia dotyczące proponowanych regulacji.
24 sierpnia 2024 roku ruszył rejestr obywatelskich społeczności energetycznych (OSE), prowadzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Od tego dnia podmioty chcące działać w ramach OSE będą zobowiązane do uzyskania wpisu do rejestru.
Od 24 sierpnia gospodarstwa domowe mogą podpisywać umowy na energię elektryczną z dynamicznymi cenami. Oferta skierowana jest do świadomych odbiorców znających zasady obowiązujące na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu. Co warto wiedzieć przed wyborem takiej opcji?
Do 15 września 2024 roku operatorzy systemów dystrybucyjnych muszą dostarczyć Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki kluczowe informacje dotyczące sprzedawców energii elektrycznej, którzy mają największy wolumen sprzedaży. Dane te posłużą do wyznaczenia tzw. sprzedawców zobowiązanych na 2025 rok.
Średnia cena gazu ziemnego importowanego z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego w drugim kwartale 2024 roku wyniosła 148,64 zł/MWh. Oznacza to spadek o 9,5% w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku. W odniesieniu do analogicznego okresu w roku 2023, cena ta była niższa o ponad 16%.
Od 24 sierpnia 2024 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, które wprowadza szczegółowe wymagania dotyczące raportowania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. Raport ten, precyzuje zakres danych, jakie muszą zostać uwzględnione w rocznym raporcie składanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do Komisji Europejskiej.
W drugim kwartale 2024 roku odnotowano istotny spadek liczby zmian sprzedawcy energii elektrycznej. 8672 odbiorców zdecydowało się na zmianę, co stanowi o ponad 10,7 tys. mniej niż w pierwszym kwartale tego roku. Mimo spadku, liczba ta jest wyższa o ponad 3,8 tys. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku.
Zbliża się terminie składania wniosków dotyczących uzgodnienia planów rozwoju w celu uzyskania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego. Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją ciepła, które zamierzają dla eksploatowanej przez nie sieci osiągnąć do 31 grudnia 2025 r. status efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego, muszą złożyć odpowiedni wniosek do Prezesa URE najpóźniej do 1 października 2024 roku.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził zmiany w Regulaminie rynku mocy, które zostały wprowadzone na wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Nowe zasady, określone w Karcie aktualizacji nr RRM/Z/8/2024, mają na celu dostosowanie rynku do nowych wymogów.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wydał wytyczne dotyczące kierunku rozwoju sieci energetycznych oraz realizacji inwestycji priorytetowych, które operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) muszą uwzględnić w swoich planach rozwoju na lata 2026-2031. Dokumenty te mają na celu zapewnienie spójnego i zrównoważonego rozwoju krajowej sieci energetycznej.