Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Ministerstwo Klimatu i Środowiska inwestuje w adaptację do zmian klimatu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska intensywnie działa na rzecz adaptacji miast do zmian klimatu. Od początku roku resort wprowadza nowe programy inwestycyjne oraz zmiany prawne, które mają wspierać samorządy w walce z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. W działania te zaangażowane są również instytucje państwowe, przykładowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MKiŚ we współpracy z NFOŚiGW, intensywnie wspiera walkę z negatywnymi skutkami zmian klimatu. Dzięki nowym programom inwestycyjnym i zmianom legislacyjnym, Polska może być lepiej przygotowana na przyszłe wyzwania związane z suszami i powodziami, a samorządy otrzymają niezbędne narzędzia i wsparcie finansowe na rzecz adaptacji do zmieniającego się klimatu.

Nowe programy wsparcia dla Wód Polskich i samorządów

30 września 2024 r. ruszyły nabory na inwestycje dla PG Wody Polskie, o wartości ponad 1 mld zł. Celem jest adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom na projekty takie jak budowa, przebudowa lub remont urządzeń wodnych i infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszeniu skutków powodzi lub suszy. Obejmuje projekty budowy oraz modernizacji zielono-niebieskiej infrastruktury, w tym zbiorniki retencyjne, wały przeciwpowodziowe i poldery.

Dodatkowo, uruchomiono program o wartości 221 mln zł, przeznaczony na renaturyzację cieków wodnych i adaptację terenów do zmian klimatycznych. Wody Polskie mogą ubiegać się o dotacje na przywracanie naturalnego stanu środowiska, co ma przyczynić się do lepszej ochrony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Samorządy kluczowym partnerem w walce z klimatem

Ministerstwo i NFOŚiGW wspierają także samorządy w miastach, oferując im fundusze unijne na inwestycje adaptacyjne. W ramach tych działań podpisano już 51 umów na łączną kwotę pół miliarda złotych. 

Miasta realizujące inwestycje adaptacyjne to:

  • Radom - 10 mln złotych - Budowa zbiorników retencyjnych wraz z infrastrukturą jako działanie adaptacyjne do zmian klimatu na obszarze Radomia; 
  • Gdańsk - 93 mln złotych - Zrównoważone Systemy Gospodarowania Wodami Opadowymi w Gdańsku; 
  • Kielce - 24 mln złotych - Rewitalizacja Doliny Silnicy - kompleksowe zagospodarowanie terenu wraz z rozwojem błękitno-zielonej infrastruktury; 
  • Bielsko-Biała - 18 mln złotych - Adaptacja do zmian klimatu na terenie Bielska-Białej, czyli inwestycja w tereny zielone; 
  • Bydgoszcz - 165 mln złotych - Bydgoszcz zielono-niebieska. Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych.

Zmiany prawne wspierające lokalne adaptacje klimatyczne

Ministerstwo wprowadza również nowe narzędzia legislacyjne. Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu staną się obowiązkowe dla miast liczących co najmniej 20 000 mieszkańców. Plany te obejmą m.in. koncepcje zazieleniania terenów miejskich oraz zagospodarowania wód opadowych, a także listę projektów adaptacyjnych, takich jak ochrona przed podtopieniami czy miejską wyspą ciepła. Dzięki temu samorządy będą mogły skuteczniej planować i wdrażać działania adaptacyjne, korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.gov.pl/klimat

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Redaktorka prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Propagatorka ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia.