Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazSejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przepisy mają na celu ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.
Dnia 1 września 2022 r. ustawa z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej weszła w życie. Przypominamy jej główne założenia.
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłaty podwyższonej obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. zostało ogłoszone pod koniec sierpnia.
Do konsultacji publicznych i opiniowania w sierpniu trafił tzw. projekt ustawy ROP. Zapisy projektu obejmują podmioty wprowadzające opakowania, czyli udostępniające po raz pierwszy na rynku polskim opakowania lub produkty w opakowaniach.
Osoby prowadzące działalność w takich branżach, jak gastronomia, transport wodny lub rekreacja znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z powodu katastrofy ekologicznej na Odrze. Zgodnie z nowym projektem na każdego pracownika otrzymają wsparcie w wysokości 3010 zł.
W dniu 11 sierpnia 2022 r. wszedł w życie przepis zmieniający ustawę z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Co niesie za sobą ta zmiana?
Dnia 23 sierpnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.
Instytutu Staszica podzielił się swoim stanowiskiem na temat zapowiadanego systemu kaucyjnego. W swoich rozważaniach pt. „Szklany problem systemu kaucyjnego” wskazał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pomimo apeli organizacji branżowych, nie zamierza wyjść naprzeciw postulatowi wyłączenia szklanych butelek jednorazowych z systemu kaucyjnego. Co, zdaniem Instytutu, za tym idzie?
W piątek 19 sierpnia 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź nowelizacji ustawy akcyzowej. Wynika z niej m.in, że będą uproszczenia w ewidencji OZE dla samorządów oraz brak akcyzy na auta hybrydowe do 2029 roku.
Urząd Regulacji Energetyki przygotował wzory wniosków o umorzenie zielonych i błękitnych świadectw pochodzenia za poprzedni rok. Termin na umorzenie świadectw lub wniesienie opłaty zastępczej upłynie 30 czerwca 2023 r.