Taryfa na rok w branży wodno-kanalizacyjnej
W dniu 16 lutego 2023 r. odbyło się posiedzenie senackich Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu i Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w sprawie rozważenia podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Co zakłada propozycja ustawy?
Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Paweł Sikorski wskazał, że sytuacja finansowa branży wodno-kanalizacyjnej jest tragiczna. Wynika to z wielu czynników, m.in. poziomu inflacji oraz gwałtownego wzrostu cen gazu, paliw, energii elektrycznej, materiałów eksploatacyjnych.
Trzy lata to za długo
W związku ze wzrostem kosztów przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne zmuszone są do urealnienia taryf i zabiegania o skrócenie dotychczas obowiązujących.
Podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorstwa te określają taryfy aż na trzy lata, a obecna sytuacja geopolityczna nie pozwala na prognozowanie dłuższe niż rok.
Czas na zmiany
Zdaniem Prezesa IGWP sytuacja musi ulec zmianie, ponieważ przedsiębiorstwa nie mają środków na bieżące funkcjonowanie i implementację dyrektyw unijnych.
W wyniku głosowania 22 głosami za przy 2 głosach „wstrzymujących się” Komisje przyjęły podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Propozycja ustawy zakłada m.in., że to rady gmin podejmować będą uchwały o zatwierdzaniu taryf, a przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne będą określały taryfę na rok.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: igwp.org.pl