Planowane poważne inwestycje w rozwój ITPO
NFOŚiGW wdrożył program wsparcia budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), którego celem jest pomoc branży ciepłowniczej w transformacji energetycznej oraz w zagospodarowaniu termicznej frakcji odpadów. Na ten cel program przewiduje 3 mld zł.
Aktualnie w Polsce działa osiem ITPO, ale w najbliższych latach planowane są inwestycje, które mają zwiększyć tę liczbę nawet pięciokrotnie. Do 30 grudnia 2022 r. możliwe było składanie wniosków na środki mające wesprzeć budowę ITPO, a zainteresowanie tym programem okazało się ponad trzykrotnie większe od przewidywanej alokacji (złożono 39 wniosków o wysokości dofinansowania niemal 10,5 mld). Tak duże zainteresowanie naborem pokazuje, że na rynku istnieje realna potrzeba powstawania instalacji umożliwiających zagospodarowanie odpadów, które nie nadają się do recyklingu, a jednocześnie nie mogą być składowane.
W 2022 roku podpisano już umowy dotyczące dofinansowania inwestycji z zakresu termicznego przekształcania odpadów w: Siedlcach, Koszalinie, Suwałkach i Kraśniku.
W Polsce rocznie wytwarza się około 14,5 mln Mg odpadów, z czego 4,5 mln Mg to kaloryczne odpady resztkowe nienadające się do powtórnego wykorzystania ani recyklingu. Aktualne możliwości przetwórcze pozwalają na zagospodarowanie około 2,5 mln Mg tych odpadów, a pozostałe z nich są porzucane lub kierowane wbrew przepisom do składowania. Dodatkowo instalacje odzysku energii z odpadów pozwalają na produkcję stosunkowo niedrogiego ciepła, co jest szczególnie istotne w kontekście aktualnego kryzysu energetycznego.