Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, 22 maja 2023 odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca kampanię edukacyjno-informacyjną „Chroń Bioróżnorodność”, realizowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
W październiku 2023 roku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny chce ogłosić inicjatywę „Czas na Niebieski Ład UE” oraz wezwać Komisję Europejską, aby zaczęła traktować wodę jako priorytet w swoim programie na 2024 rok.
W Dzienniku Ustaw 19 maja 2023 r. pojawiło się Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 2 maja br. w sprawie sposobu prowadzenia rozliczeń oraz bilansowania systemu przesyłowego gazowego w okresie uruchomienia zapasów obowiązkowych gazu ziemnego oraz w okresie wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu ziemnego.
Rada Ministrów przyjęła 17 maja 2023 r. projekt ustawy o rewitalizacji Odry. Ustawa ma na celu wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na odbudowę zasobów przyrodniczych na Odrze i w jej dorzeczu. Ponadto ma zapobiec takim zdarzeniom, jak ubiegłoroczne zanieczyszczenie rzeki.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przez 3 lata z gmin były usuwane odpady niebezpieczne. Otóż za bardzo nie były, gdyż przede wszystkim zabrakło pieniędzy.
Projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne oraz innych ustaw trafił do Sejmu pod numerem 3237. Regulacje zakładają rozwiązania, które wesprą rozwój m.in. energetyki rozproszonej. Projekt uwzględnia ramy prawne do funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych.
Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 15,7 mln zł w Lublinie powstała instalacja przetwarzania odpadów komunalnych. Inwestycja pozwoli ograniczyć masę składowanych odpadów o 30 tys. ton rocznie.
Trwają konsultacje dokumentu „Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wybranych aspektów dotyczących magazynowania gazu na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1038”.
Zgodnie z zapisami zawartymi w unijnej dyrektywie SUP wszystkie kraje członkowskie do połowy 2024 roku będą miały obowiązek wprowadzić prawo zapewniające fabryczne przymocowanie nakrętek do opakowań. To może sprawić, że zbieranie nakrętek w celach charytatywnych przestanie mieć sens.
W dniu 11 maja 2023 r. Senat odrzucił projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) oraz inwestycji towarzyszących.