Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPolski rząd w końcu 6 czerwca 2023 r. przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. System kaucyjny będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r.
Pod koniec maja 2023 roku ministrowie Rady UE debatowali na temat proponowanego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Projekt ustawy, która utworzy w Polsce system kaucyjny, od jakiegoś czasu tkwi natomiast w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dnia 1 czerwca 2023 r. Parlament Europejski przyjął zalecenia dotyczące unijnej strategii na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym. Dzięki temu konsumenci będą mogli dokonywać bardziej odpowiedzialnych i zrównoważonych wyborów.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wraz z partnerami z 7 państw, przy wsparciu finansowym z Programu LIFE i NFOŚiGW, zrealizuje innowacyjny projekt badania i wdrożenia technologii nieorganicznych spoiw do mas. Pozwoli on ograniczyć odpady i emisje w europejskich odlewniach stopów żelaza.
Przedsięwzięcie „Eko-ambasadorzy na rzecz eliminacji szkodliwych chemikaliów w otoczeniu” uzyskało wsparcie z programu LIFE oraz NFOŚiGW. Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości na temat obecności chemicznych substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska w najbliższym otoczeniu oraz w przedmiotach codziennego użytku.
Parlament Europejski 1 czerwca 2023 r. przyjął swoje stanowisko do rozmów z państwami członkowskimi w sprawie zasad uwzględniania praw człowieka i wpływu na środowisko w zarządzaniu przedsiębiorstwami.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawek opłaty za nadanie indywidualnego kodu identyfikacyjnego, uznanie kodu oraz ich utrzymanie w systemie teleinformatycznym oraz terminu wnoszenia tej opłaty w roku 2024 trafił do Rządowego Centrum Legislacji 31 maja 2023 r. Co w sobie zawiera?
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, przedłożoną przez Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Plan dotyczący ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii obejmuje okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Co roku sporządzają go Polskie Sieci Elektroenergetyczne, by potem przedstawić go Prezesowi URE do 30 kwietnia danego roku, a jego uzgodnienie następuje do 31 maja.
W dniu 29 maja 2023 r. przedstawiciele spółek skarbu państwa i wybranych uczelni podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie elektrochemicznego magazynowania energii.