Rozwiązania chroniące odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy, która w 2024 roku zapewni ochronę przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Rząd poparł te rozwiązania.
Wsparcie zostanie zapewnione gospodarstwom domowym, podmiotom użyteczności publicznej i innym tzw. odbiorcom wrażliwym, takim jak: placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie wyższe, placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką nad różnymi grupami społecznymi (jednostki pomocy społecznej, jednostki systemu oświaty), mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
„Mrożenie” cen prądu
Projektowane rozwiązanie jest kontynuacją dotychczasowego wsparcia odbiorców w gospodarstwach domowych, w tym wsparcia zużycia energii na potrzeby zbliżone do zużycia w gospodarstwach domowych. Niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej i stawek opłat dystrybucyjnych w taryfach na rok 2024 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stabilizacja ich rachunków za obrót i dystrybucję energii na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z 2022 roku.
Ceny z 2022 roku będą stosowane do limitu 3 MWh dla gospodarstw domowych, a dla gospodarstw z osobą niepełnosprawną podwyższone do 3,6 MWh, natomiast dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny do 4 MWh. Po przekroczeniu limitu obowiązuje cena maksymalna 693 zł/MWh.
Cena maksymalna gazu
Ponadto w 2024 roku odbiorcom paliw gazowych w gospodarstwach domowych oraz podmiotom świadczącym kluczowe usługi publiczne będą zapewnione dostawy paliw gazowych na stabilnym poziomie cenowym, na zasadach obowiązujących w 2023 roku.
Projekt ustawy zakłada przedłużenie funkcjonującego w tym roku mechanizmu obejmującego zagwarantowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (200 zł/MWh) oraz stawek opłat usług dystrybucji paliw gazowych na niezmienionym względem 2023 roku poziomie dla odbiorców objętych ochroną taryfową.
Stabilizacja cen ciepła
Zaproponowane w projekcie ustawy regulacje zapewnią przedłużenie funkcjonowania wsparcia dla odbiorców ciepła przez cały 2024 rok na dotychczasowych zasadach. Zostanie utrzymana wysokość ponoszonych przez tych odbiorców cen i stawek opłat za dostarczone ciepło systemowe na poziomie nie wyższym niż ceny i stawki opłat stosowane wobec odbiorców ciepła 30 września 2022 r. powiększone o 40% w każdej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/klimat