TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Pożar odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich - co wiadomo?

W Siemianowicach Śląskich 10 maja 2024 r. w godzinach porannych doszło do pożaru nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych o powierzchni ok. 5,5 tys. m2. Ministerstwo Klimatu i Środowiska było na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi pożaru.

Zgodnie z informacjami z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w działaniach gaśniczych uczestniczyło 160 strażaków i 40 samochodów pożarniczych, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Nie ma osób poszkodowanych. Pożar odpadów został opanowany.

Zanieczyszczenia w powietrzu i wodzie

Na miejscu zdarzenia pojawili się pracownicy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz z Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ. Decyzją GIOŚ skierowano na miejsce również specjalistyczny sprzęt – mobilny ambulans pomiarowy, którego zadaniem jest bieżące monitorowanie zanieczyszczeń powietrza wokół miejsca pożaru. 

Departament Monitoringu Środowiska GIOŚ postanowił przeanalizować jakość powietrza na stacjach pomiarowych w całym województwie śląskim. Wyniki prowadzonych na terenie miasta badań pod kątem zanieczyszczenia toksykologicznego nie wskazują na podwyższone stężenie związków, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Ponadto Wody Polskie i WIOŚ prowadzą stały monitoring sytuacji związanej z ryzykiem przedostania się zanieczyszczeń do okolicznych cieków wodnych – Rowu Michałkowickiego i Brynicy. Pobrane zostały już próbki wody.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska