Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Unia Europejska potwierdziła swoje zaangażowanie w globalne działania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. W ramach zbliżającej się Konferencji Stron Konwencji o Różnorodności Biologicznej (COP 16), która odbędzie się w Kolumbii, UE zobowiązała się do objęcia ochroną 30% powierzchni Ziemi, w tym lądów i oceanów, do 2030 roku. Zatwierdzone przez Radę konkluzje wyznaczają stanowisko negocjacyjne Unii w tych kluczowych rozmowach.
Rada Unii Europejskiej zwróciła uwagę na potrzebę działań związanych z przeciwdziałaniem pustynnieniu, degradacji gruntów oraz coraz częstszymi suszami. Podkreśla konieczność wprowadzenia spójnych i zintegrowanych działań w obszarze zarządzania środowiskiem, zarówno w krajach członkowskich, jak i na poziomie globalnym, aby skutecznie zmierzyć się z tymi wyzwaniami.
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła 7 maja 2024 r. konkluzje w sprawie sprawozdania rocznego za 2023 rok dotyczącego wdrażania instrumentów działań zewnętrznych Unii Europejskiej w 2022 roku. Przedstawiła zalecenia dotyczące np. dalszego rozwijania działań w reakcji na zmianę klimatu i chroniących różnorodność biologiczną, tak by osiągnąć uzgodnione cele.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.
Unia Europejska planuje zasadzić do 2030 roku na swoim terenie co najmniej trzy miliardy drzew. To część szerszych działań na rzecz odbudowy unijnych lasów oraz walki ze zmianami klimatycznymi.
Od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r. trwa nabór wniosków dotyczących inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych, finansowanych z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
W Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, 22 maja 2023 odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca kampanię edukacyjno-informacyjną „Chroń Bioróżnorodność”, realizowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Fundacja Ziemia i Ludzie, we współpracy z partnerem zagranicznym Inland Norway University of Applied Sciences (INN), zadba o zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców wsi i pomoże rolnikom podejmować działania zapewniające żyzność gleby i produktywność ekosystemów rolniczych.