Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW związku z niedoborami na rynku energii obserwowany jest niekorzystny trend spalania surowców, które nie powinny być traktowane jako źródła energii. To z kolei opóźnia przeprowadzenie transformacji energetycznej. Z czym Polska musi się zmierzyć, by wywiązać się z celów środowiskowych, jakie stawiają przed nią przepisy unijne?
Z artykułu dowiesz się:
Obecnie dochodzi m.in. do spalania drewna (Lasy Państwowe odnotowały zwiększenie kradzieży tego surowca) oraz odpadów. Niepokojące informacje pochodzą m.in. od organizacji odzysku, które mają problemy z potwierdzeniem recyklingu olejów odpadowych. Z obserwacji branżowych wynika, że oleje odpadowe nie są przekazywane do recyklingu i są magazynowane w celu spalania w okresie zimowym. Spalanie olejów odpadowych poza instalacjami jest niezgodne z prawem – głównie ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza.
Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu musimy dążyć do neutralności klimatycznej. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być niskoemisyjna transformacja energetyczna. Problem z tym, że transformacja rozwiązuje jeden problem, a rodzi kolejny, dość poważny – tak podaje informuje brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence.
Do 9 lutego 2022 r. można składać wnioski o wsparcie w osiągnięciu neutralności klimatycznej w ramach programu LeadAir, organizowanego przez Forum Energii. Wsparcie polega na udzielaniu indywidualnego, długoterminowego doradztwa ekspertów, wymianie wiedzy i doświadczeń oraz proponowaniu praktycznych rozwiązań dopasowanych do specyfiki i potrzeb danego miasta.