SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Czy wojna na Ukrainie to dobry moment na pakiet Fit for 55?

Dnia 3 marca 2022 r. odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Ich głównymi tematami były polityka klimatyczno-energetyczna oraz leśnictwo. W obliczu wojny na Ukrainie okazuje się, że pakiet Fit for 55 powinien zostać ponownie zweryfikowany.

Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio podczas rozmów z przedstawicielami Rumunii - Georgem Niculescu, wiceministrem energii oraz Róbertem-Eugenem Szepem, wiceministrem środowiska wód i lasów – wskazał, że zarówno Polska, jak i Rumunia stoją w obliczu fundamentalnych zmian w zakresie transformacji energetycznej i koniecznością zbudowania nowego systemu energetycznego w ciągu najbliższych lat.

Co dalej z Fit for 55?

“W obecnej sytuacji geopolitycznej i wojny na Ukrainie nie ma zgody na jakiekolwiek debaty i intensyfikację działań w zakresie pakietu Fit for 55. Uważamy, że wymaga on ponownej weryfikacji w obliczu zagrożeń, z jakimi mamy teraz do czynienia” – zaznaczył wiceminister Dziadzio.

Dodał także, że rosyjska inwazja na Ukrainę może doprowadzić do zaostrzenia kryzysu związanego z cenami energii. Jego zdaniem państwa unijne powinny dostać większą elastyczność w zakresie rekompensat cen energii – nie tylko dla najbardziej wrażliwych gospodarstw domowych, lecz także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wspólny sektor z Rumunią

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka rozmawiał z przedstawicielami Rumunii o pracach nad zmianami w zakresie LULUCF dążących do utworzenia wspólnego sektora leśnictwa i rolnictwa w polityce klimatycznej.

Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa podczas spotkania poruszył także kwestię wdrażania i realizacji założeń nowej Strategii Leśnej UE oraz Strategii UE na rzecz Bioróżnorodności do 2030 r.

Źródło: gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska