Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrzy transporcie towarów niebezpiecznych w kabinie kierowcy w miejscu łatwo dostępnym powinny być przewożone „instrukcje pisemne zgodne z ADR” według wzoru 5.4.3.4. Czy instrukcje te muszą być fizycznie wydrukowane czy mogą być w wersji mobilnej np. w formie aplikacji lub pliku PDF?
Pracownicy Wód Polskich wykonujący kontrolę gospodarowania wodami są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego oraz warunków i sposobu wydawania upoważnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Sprawdź, czy przepisy również Ciebie dotyczą.
Zgodnie z przepisami, podmiot korzystający ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska. Te same zasady dotyczą korzystania z usług wodnych.
Kara administracyjna może się przedawnić, ale czasami termin przedawnienia nałożenia administracyjnej kary pieniężnej ulega przerwaniu - co wtedy?
Jeżeli podczas kontroli WIOŚ stwierdził naruszenie lub przekroczenie względem obowiązujących przepisów bądź zapisów pozwoleń wydanych dla podmiotu, może wydać decyzję o ukaraniu przedsiębiorcy, tzw. karę biegnącą.
Aktualnie obowiązujące akty prawne z zakresu ochrony środowiska tworzą obszerny zbiór przepisów, nakazów i zakazów, a także sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązków.
Nadal dość często, zwłaszcza na terenach słabiej zurbanizowanych i nieskanalizowanych, stosowana jest praktyka opróżniania bezodpływowych zbiorników na ścieki (szamb) – z prywatnej posesji wprost do przydrożnego rowu, lasu albo na pole. To niestety zła droga i może się skończyć karą.
Ustawa Prawo wodne przyznaje organom Wód Polskich uprawnienia w zakresie kontrolowania gospodarowania wodami. Takim instrumentem sankcyjnym jest zakaz korzystania z wód.