SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU (edycja II) Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Kontrole i kary - Wysokość kar

Tematyka

Instrukcje ADR dla kierowcy - czy wystarczy mieć pdf lub aplikację

Przy transporcie towarów niebezpiecznych w kabinie kierowcy w miejscu łatwo dostępnym powinny być przewożone „instrukcje pisemne zgodne z ADR” według wzoru 5.4.3.4. Czy instrukcje te muszą być fizycznie wydrukowane czy mogą być w wersji mobilnej np. w formie aplikacji lub pliku PDF?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
15.07.2022

Za co mogą ukarać Cię Wody Polskie

Pracownicy Wód Polskich wykonujący kontrolę gospodarowania wodami są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego oraz warunków i sposobu wydawania upoważnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Sprawdź, czy przepisy również Ciebie dotyczą.

ArtykułWysokość kar
23.06.2022

Opłata podwyższona za korzystanie z usług wodnych

Zgodnie z przepisami, podmiot korzystający ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji ponosi  opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.  Te same zasady dotyczą korzystania z usług wodnych.

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
03.12.2021

Kiedy następuje przedawnienie administracyjnej kary pieniężnej

Kara administracyjna może się przedawnić, ale czasami termin przedawnienia nałożenia administracyjnej kary pieniężnej ulega przerwaniu - co wtedy?

ArtykułWysokość kar

Kara biegnąca – wszystko co musisz wiedzieć

Jeżeli podczas kontroli WIOŚ stwierdził naruszenie lub przekroczenie względem obowiązujących przepisów bądź zapisów pozwoleń wydanych dla podmiotu, może wydać decyzję o ukaraniu przedsiębiorcy, tzw. karę biegnącą.

ArtykułWysokość kar
11.07.2021

Sprawdź, jaka kara Ci grozi za niedopełnienie obowiązków środowiskowych

Aktualnie obowiązujące akty prawne z zakresu ochrony środowiska tworzą obszerny zbiór przepisów, nakazów i zakazów, a także sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązków.

ArtykułWysokość kar
09.07.2021

Jakie kary grożą za pozbywanie się nieczystości niezgodnie z prawem?

Nadal dość często, zwłaszcza na terenach słabiej zurbanizowanych i nieskanalizowanych, stosowana jest praktyka opróżniania bezodpływowych zbiorników na ścieki (szamb) – z prywatnej posesji wprost do przydrożnego rowu, lasu albo na pole. To niestety zła droga i może się skończyć karą.

ArtykułWysokość kar
30.06.2021

Czy na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne któryś z organów może zakazać przedsiębiorstwu korzystania z wód?

Ustawa Prawo wodne przyznaje organom Wód Polskich uprawnienia w zakresie kontrolowania gospodarowania wodami. Takim instrumentem sankcyjnym jest zakaz korzystania z wód.

ArtykułWysokość kar
15.06.2021
Wysokość kar nałożonych za naruszenie regulacji ochrony środowiska jest zróżnicowana i zależna od określonych czynników. Ustalana jest na podstawie Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz ustaw środowiskowych takich jak np. Ustawa o ochronie przyrody oraz Ustawa o ochronie środowiska. Jeśli przedsiębiorca utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie kontroli przez Inspekcję, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 10 000 do 100 000 zł. Naruszenie przepisów ustawy o odpadach może skutkować karą nie mniejszą niż 10 000 złotych i nie większą niż 1 milion złotych. Za złamanie zasad postępowania z opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi, wynikających z ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, np. brak ewidencji opakowań lub wprowadzanie do obrotu opakowań niezgodnych z wymaganiami technicznymi, wysokość kary będzie nie mniejsza niż 10 tys. zł. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość kar jest, czy dany przypadek naruszenia jest incydentem izolowanym czy może jest częścią regularnych działań przedsiębiorcy ignorującego przepisy ochrony środowiska.